Kamila Rożnowska

Górnicy z PGG dostaną 30 proc. czternastki. Bo spółka zarabia

Minister Tchórzewski szacuje, że w 2018 r. Polska Grupa Górnicza osiągnie pół miliarda zł zysku Fot. Arek Gola Minister Tchórzewski szacuje, że w 2018 r. Polska Grupa Górnicza osiągnie pół miliarda zł zysku
Kamila Rożnowska

Sytuacja w Polskiej Grupie Górniczej poprawia się z miesiąca na miesiąc. Zgodnie z porozumieniem z 19 kwietnia 2016 r., pewne składniki uruchamiają się także dla pracowników - mówił wczoraj w Katowicach Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii.

Poinformował, że załodze PGG zostanie wypłacone 30 proc. nagrody rocznej, czyli tzw. czternastki, która została im zawieszona na dwa lata (za 2016 i 2017 r.), gdy nowa spółka zastępowała półtora roku temu doprowadzoną na skraj bankructwa Kompanię Węglową.

Część czternastki została przywrócona ze względu na poprawiające się wyniki finansowe spółki. Przypomnijmy, że gdy PGG powstawała, w biznesplanie zapisano, że 2017 rok musi zamknąć z wynikiem co najmniej „zero plus”. Już wiadomo, że po dziewięciu miesiącach na koncie ma ok. 52 mln zł, zaś - jak szacował wczoraj w Katowicach minister Tchórzewski - rok prawdopodobnie zamknie z ok. 200 mln zł zysku. Możliwość przywrócenia całości lub części czternastki za 2017 r. została przewidziana w porozumieniu powołującym PGG.

Warunek był jeden: musi wyprzedzać założenia biznesplanu. Szacowany koszt wypłaty 30 proc. nagrody to ok. 80 mln zł.

Porozumienie dla PGG

- Z przyjemnością wzięliśmy udział w posiedzeniu zespołu monitorującego - mówił wczoraj tuż po zakończonym spotkaniu w Polskiej Grupie Górniczej Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii. - Sytuacja PGG poprawia się z miesiąca na miesiąc. Wszystko wskazuje na to, że będzie w tym roku wypracowany zysk. Zgodnie z porozumieniem z 19 kwietnia 2016 roku, pewne jego składniki uruchamiają się także dla pracowników - dodawał szef resortu.

Poinformował tym samym, że podjęto wczoraj decyzję o tym, by górnikom z PGG przywrócić część - bo 30 proc. - przysługującej im nagrody rocznej, która została zawieszona na okres dwóch lat, gdy nowa spółka zastępowała doprowadzoną na skraj bankructwa Kompanię Węglową.

Dalej piszemy:

 • czy są szanse na przywrócenie całej czternastki,
 • co z czternastkami w innych spółkach,
 • co dalej z deputatem
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Kamila Rożnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.