Gorzów: szkoły podzielą między sobą ponad 800 tys. zł

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów: szkoły podzielą między sobą ponad 800 tys. zł

Tomasz Rusek

816 tys. zł przeznaczono w budżecie obywatelskim na pomysły gorzowskich przedszkoli i szkół. One swoje potrzeby oszacowały na... 5,2 mln złotych!

Place zabaw, tereny sportowe, stojaki rowerowe, parkingi, chodniki, festyny, docieplenia - o to najczęściej prosiły szkoły i przedszkola podczas spotkania z urzędnikami.

Ludzie bez szans

Teraz właśnie w takiej formie zgłaszają swoje pomysły do budżetu obywatelskiego na 2017 r. W sumie podczas zeszłotygodniowego zebrania padło 40 propozycji.

Przypomnijmy: przez ostatnie lata placówki edukacyjne były w czasie głosowań nad budżetem obywatelskim traktowane jak Jan Kowalski. Jak Kowalski zgłaszały pomysł, jak Kowalski zabiegały o głosy ludzi, by wygrać. Tylko że - w przeciwieństwie do Kowalskiego - już na starcie dysponowały gigantycznym wsparciem: setek dzieci i setek ich rodziców. To dlatego seryjnie wygrywały ostatnie trzy lata głosowań i „zabierały” pieniądze grupom sąsiadów, lokalnym wspólnotom itp.

Przez ostatnie lata placówki edukacyjne były w czasie głosowań nad budżetem obywatelskim traktowane jak Jan Kowalski

Zwracał na to uwagę pan Józef, który w 2014 r. ledwie wywalczył przebudowę parkingów przy ul. Stilonowej, zwracała Alicja Dychowska, której też udało się w pierwszej edycji wygrać ze szkołami i załatwić budowę placu zabaw w centrum. - Z wielkimi szkołami zwykły mieszkaniec nie ma szans - tłumaczyli.

Oczekiwana zmiana

Dlatego urząd w tym roku pierwszy raz w historii wyłączył szkoły i przedszkola z ogólnej puli budżetu obywatelskiego. Edukacja ma na swoje wyłączne potrzeby 816 tys. zł. Ma też zmienione zasady zgłaszania pomysłów (tylko podczas specjalnej debaty - jak 8 marca) oraz zmienione zasady wyboru: pomysły szkół nie są poddawane pod osąd mieszkańców.

Teraz szkoły sobie nawzajem przyznają głosy, ale ostatecznie pomysły ocenia specjalny zespół ekspertów z magistratu. I on przedstawia opinię prezydentowi (stanie się to najpewniej w kwietniu).

Do tej pory zdobywanie pieniędzy przez szkoły polegało na stawaniu na głowie, by zdobyć poparcie. Na zdjęciu: plac zabaw przy SP 12 na ul. Dobrej. Powstał
Tomasz Rusek Do tej pory zdobywanie pieniędzy przez szkoły polegało na stawaniu na głowie, by zdobyć poparcie. Na zdjęciu: plac zabaw przy SP 12 na ul. Dobrej. Powstał właśnie dzięki budżetowi obywatelskiemu.

Łatwo nie będzie

W tym roku wybór będzie trudny. Do podziału jest 816 tys. zł, tymczasem w sumie zgłoszono 40 „edukacyjnych” pomysłów na ponad 5,2 mln zł! Największe szanse na spełnienie swoich marzeń ma m.in. SP 10 (ocieplenie, plac zabaw i boisko) i Zespół Kształcenia Specjalnego przy ul. Dunikowskiego (boisko). Te inwestycje dostały aż po cztery głosy poparcia od innych placówek.

Do podziału jest 816 tys. zł, tymczasem w sumie zgłoszono 40 „edukacyjnych” pomysłów na ponad 5,2 mln zł!

Po trzy głosy zgarnęły: przedszkole nr 6 (doposażenie placu zabaw i bezpieczna nawierzchnia w ogrodzie); podstawówka nr 5 (wykończenie terenu sportowo - rekreacyjnego); gimnazjum nr 7 (budowa boiska dla dzieci i dorosłych); Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 16 (budowa zatoki parkingowej); Zespół Szkół nr 12 (budowa parkowych urządzeń do ćwiczeń na powietrzu); Zespół Szkół Elektrycznych (przebudowa szkolnych boisk) oraz Zespół Szkół Mechanicznych (chce ustawienia sześciu stojaków na rowery).

Jednak - podkreślamy - punktacja przedstawiona powyżej jest dla urzędników wyłącznie podpowiedzią. Wygranych propozycji jeszcze wskazać się nie da. I na pewno nie uda się wykonać wszystkich tych dziewięciu najwyżej ocenionych remontów i inwestycji.

Kowalski ma czas

Uwaga: mieszkańcy pomysły na osiedlowe inwestycje mogą zgłaszać do 18 marca. Szczegóły: www.gorzow.pl.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.