Gorzów: upiększysz z nami miasto? W piątek zapraszamy do parku! [GALERIA]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzów: upiększysz z nami miasto? W piątek zapraszamy do parku! [GALERIA]

Tomasz Rusek

W środę przy ul. Kosynierów Gdyńskich, w ogródku przedszkola „Świat Bajeczki Jedyneczki”, posadziliśmy pierwszego w mieście irysa Gazety Lubuskiej. W piątek kolejne dwa posadzimy w Parku Wiosny Ludów! Bądźcie z nami!

Irys GL to wyjątkowa, specjalnie stworzona odmiana. Jej twórcą jest 80-letni Józef Koncewicz. Od kiedy 25 lat temu przeszedł na emeryturę, zaczął hodować irysy. Z czasem jego niewielki ogródek działkowy zamienił się w prawdziwe królestwo tych kwiatów! Z czasem 80-latek zaczął krzyżować gatunki irysów i tworzyć nowe. Tak powstał m.in. irys „Lubuszanin” oraz irys „Gazeta Lubuska”, który ma piękne różowo - filetowe płatki.

Pierwszy, ale nie ostatni

Nasz irys od zeszłego roku rośnie przed redakcją w Zielonej Górze, a od paru dni także w zielonogórskim ogrodzie botanicznym. Natomiast w środę przed południem irys „Gazeta Lubuska” dotarł do Gorzowa! Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 Świat Bajeczki Jedyneczki przy ul. Kosynierów Gdyńskich posadziły irysa w przedszkolnym ogrodzie w asyście dziennikarzy GL oraz przedstawicieli urzędu miasta.

Tak było w środę w ogródku przedszkola nr 1 w Gorzowie

Łatwo nie było, bo dzieci była trzydziestka, a cebulka tylko jedna... Dlatego wybrana przez panie przedszkolanki ekipa dzieci - wyposażona w łopatki - najpierw zrobiła porządny dołek, a potem ostrożnie wsadziła do niego cebulkę i zalała ją wodą z konewki. Akcja zakończyła się brawami. A później wszystkie dzieci dostały od miasta gorzowskie gadżety i upominki.
W piątek znowu będziemy sadzić irysy „Gazety Lubuskiej”. Tym razem w Parku Wiosny Ludów, nieopodal placu zabaw. Wszystkich, którzy chcą nam w tym pomóc (roboty nie będzie wiele, bo mamy tylko dwie cenne cebulki) zapraszamy chwilę przed 12.00 do parku. Na pewno się znajdziemy! I zrobimy sobie wspólne zdjęcie!

To sama przyjemność

Przypomnijmy: środowa akcja i planowana na jutro nie są wcale pierwszymi, podczas których staramy się dołożyć swoją małą cegiełkę do upiększania miasta. To właśnie z GL magistrat zorganizował akcję sadzenia drzew na górkach koło Filharmonii Gorzowskiej (później przez co prawda przez pomyłkę wiele z nich wycięto, ale akcja została powtórzona). Wcześniej jako GL braliśmy udział w sadzeniu katalp w Parku 750-lecia oraz zorganizowaliśmy wielotygodniową akcję porządkowania lasku na Piaskach.
Dodajmy, że drzewa w ostatnim czasie sadzili też społecznicy jak Marek Pogorzelec (współorganizator akcji 760 drzew na 760-lecie miasta) oraz fani i przyjaciele klubu Stal Gorzów, których drzewka rosną na zielonym kawałku przy ul. Piłsudskiego.
Andrzej Majsak, który był z nami na wszystkich takich akcjach, swój udział tłumaczył tak: - Jeśli każdy zrobi dla miasta, dla przyrody coś małego, to razem możemy zrobić coś wielkiego. Jedno drzewo świata nie zmieni. Ale kilkanaście czy kilkadziesiąt drzew już może zmienić kawałek osiedla!
Dlatego w piątek zapraszamy was do Parku Wiosny Ludów.

A tak wyglądało sadzenie irysa w Zielonej Górze

Tomasz Rusek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.