Gorzowianie! Do dzieła! Sami zdecydujcie, co ma się zmienić na Waszych osiedlach. Na co chcecie wydać budżety obywatelskie

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzowianie! Do dzieła! Sami zdecydujcie, co ma się zmienić na Waszych osiedlach. Na co chcecie wydać budżety obywatelskie

Tomasz Rusek

Zawarcie gotowe? Wy zaczynacie. I to już 15 maja. Potem będzie centrum, Zakanale i reszta osiedli. Czas podzielić pieniądze z budżetu obywatelskiego na 2019 r.

Najpierw magistrat zbierał pomysły na osiedlowe inwestycje i remonty. Teraz ogłosił, które propozycje przeszły formalne sito. W sumie z niemal 200 udało się do 101 pomysłom.
Przejrzeliśmy je wszystkie. Prezentujemy tylko wybrane - które nas zaciekawiły. Pełna lista jest na gorzow.wybiera.pl.

Z Górczyna najwięcej

Najpierw magistrat zbierał pomysły na osiedlowe inwestycje i remonty. Teraz ogłosił, które propozycje przeszły formalne sito. W sumie z niemal 200 udało się do 101 pomysłom.

Najwięcej przeszło pomysłów z Górczyna - tam do wyboru będzie aż 18 projektów. Niemal wszystkie dotyczą budowy lub remontów chodników albo miejsc parkingowych. Na zauważenie zasługuje propozycja budowy „Psiej Polany”, czyli wybiegu dla psów w parku Górczyńskim. Może kosztować około 130 tys. zł.

Z Piasków na listę trafiło 16 pozycji.
Nam w oko wpadła budowa wielofunkcyjnego boiska przy ul. Kamiennej za 340 tys. zł. Po 12 propozycji przeszło formalne sito na Manhattanie (podoba się nam siłownia w Parku 750-lecia za 102 tys. zł), na Staszica (głównie przyziemne remonty, w tym warta 42 tys. przebudowa schodów do przystanku przy ul. Asnyka) oraz w centrum. Tu wyróżnia się jeden pomysł: montaż ładowarek do komórek i tabletów na odnowionym Kwadracie. Miałyby mieć kształt stilonowskich kaset.

Chodniki i jeszcze raz chodniki

Osiedle Słoneczne ma do wyboru 11 pomysłów. Królują przebudowy chodników. Wyróżnia się propozycja zbudowania niewielkiego skateparku przy Słonecznej 85 za 302 tys. zł oraz pomysł na siłownię pod chmurką przy ul. Słonecznej 55 za 88 tys. zł.
Wśród 10 propozycji z Zawarcia wyróżnia się cykl murali (przy Przemysłowej, Śląskiej i Kolejowej za 35,5 tys. zł) oraz cykl imprez grillowych dla wszystkich mieszkańców z imprezami towarzyszącymi za niecałe 12 tys. zł).

Z Wieprzyc są cztery pomysły. Mieszkańcy chcą m.in. oświetlenia ul. Dolnej. 15 lamp z montażem ma kosztować 250 tys. zł.
Dolinki i Zakanale będą wybierać spośród trzech propozycji. Uwagę zwraca w pierwszym przypadku wyczekiwany od lat remont ul. Parkowej za 223 tys. zł, a na Zakanalu budowa za ponad 300 tys. zł wielkiego parkingu o powierzchni 1 tys. mkw. przy placu rekreacyjno - sportowym.

Warto się dogadać

Które z pomysłów zostaną zrealizowane? - To zależy od samych mieszkańców - mówi „GL” urzędniczka Anna Zaleska, która odpowiada m.in. za akcję budżetową. Decyzja może zapaść już podczas osiedlowych narad, które zaczynają się 15 maja. Jeśli obecni na spotkaniu dojdą do porozumienia i jednogłośnie podejmą decyzję, którą propozycję realizować, ich głos zostanie uszanowany. - W przypadku braku porozumienia zarządzone zostanie głosowanie w całej dzielnicy - wyjaśnia A. Zaleska.
W zeszłym roku taki system znakomicie się sprawdził: w większości dzielnic obyło się bez głosowania.
W tym roku narady rozpoczyna Zawarcie - wszyscy mieszkańcy dzielnicy są zaproszeni 15 maja o 17.30 do SP 10 przy ul. Towarowej 21. 17 maja zbiera się centrum, 22 maja Zakanale, 24 maja os. Staszica, 29 maja os. Piaski a potem w czerwcu Wieprzyce, Manhattan, Górczyn, os. Słoneczne i Dolinki. Wszystkie spotkania będziemy z wyprzedzeniem zapowiadać w „GL”.

W tym roku narady rozpoczyna Zawarcie - wszyscy mieszkańcy dzielnicy są zaproszeni 15 maja o 17.30 do SP 10 przy ul. Towarowej 21. 17 maja zbiera się centrum, 22 maja Zakanale, 24 maja os. Staszica, 29 maja os. Piaski a potem w czerwcu Wieprzyce, Manhattan, Górczyn, os. Słoneczne i Dolinki.

Więcej informacji o tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego znajdziecie na stronie www.gorzow.pl w zakładce dialog społeczny oraz na www.gorzow.wybiera.pl. Możecie też zapytać o wszystko pod numerem: 95 735 55 91.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.