Gorzowskie szkoły już wiją sieć na uczniów

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Gorzowskie szkoły już wiją sieć na uczniów

Tomasz Rusek

Szkoły średnie w Gorzowie ujawniły sieć klas na nowy rok szkolny. Przyjmą 1.759 pierwszaków. Będą także nowości. Np. w Odzieżówce powstanie klasa fototechniczna

Liceum czy technikum? A może zawodówka? Prawie 2 tys. gimnazjalistów z Gorzowa i okolic (w mieście uczy się młodzież ze Strzelec, Drezdenka, a także z Kostrzyna, Witnicy i innych miejscowości powiatu gorzowskiego) z ostatnich klas zaraz stanie przed takim wyborem. A jeśli już liceum, to które? Jeśli technikum, to jaki profil?

- Wybierać trzeba z rozsądkiem. Kierować warto się umiejętnościami, zainteresowaniami i naszymi wynikami w nauce - podpowiadał ostatnio na łamach „GL” doradca zawodowy Lech Idziaszek z Młodzieżowego Centrum Kariery w Gorzowie.

Trzeba być na czasie

Możliwości wyboru są już znane, ponieważ magistrat właśnie ujawnił plan naboru i ofertę szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2017/2018. Nowości wypatrzyliśmy trzy. W Zespole Szkół Budowlanych i Samochodowych ma się pojawić technik technologii drewna, w Zespole Szkół Odzieżowych fototechnik, a w Zespole Szkół Mechanicznych: technik urządzeń dźwigowych. - Tylko dziesięć szkół w Polsce uczy tego zawodu. A to ciekawy i poszukiwany fach. Zobaczymy, co pokaże nabór - mówi dyrektor Mechanika Piotr Kruk.

Dyrektor Odzieżówki Anna Maciejewicz wyjaśnia, że fototechnik idealnie wpisuje się w profil szkoły, która kształci projektantów odzieży, grafików komputerowych i fryzjerów. W dzisiejszych czasach wszystkie te fachy wymagają znajomości fotografii - choćby do celów promocyjnych.

Co ważne, wszystkie trzy nowości przeszły pozytywnie ocenę Powiatowej Rady Zatrudnienia w Gorzowie. To ona ocenia, czy proponowany kierunek lub zawód faktycznie jest potrzebny na rynku pracy.

Na razie nie wiedzą

Inna rzecz, że gimnazjaliści, z którymi rozmawialiśmy przy okazji wizyty w Młodzieżowym Centrum Kariery, mówili wprost: - Nie wiemy, co chcemy robić. Jeszcze mamy czas na decyzję.

Najwięcej wskazywało na licea. Choć - zdaniem Idziaszka - technika na pewno będą zyskiwały na popularności.

Na pewno w jej podjęciu mogą pomóc targi edukacyjne, które dziś rozpoczynają się w Gorzowie (szczegóły poniżej). Tam będzie można poznać ofertę poszczególnych szkół, ale też potrzeby znanych pracodawców.

Kiedy ruszy centrum

Przypomnijmy: zgodnie z pierwszymi zapowiedziami właśnie w nadchodzącym roku szkolnym 2017/2018 miała w Gorzowie ruszyć nowa superszkoła: Centrum Edukacji Zawodowej w poszpitalnych budynkach przy ul. Warszawskiej. Tak się jednak nie stanie. Zrujnowane budynki przejęte w 2012 r. przez magistrat cały czas są ruderami, a miasto kończy pracę nad koncepcją ich zagospodarowania. Projekt urządzenia tu szkół urząd ma przedstawić Urzędowi Marszałkowskiemu z Zielonej Góry jeszcze w marcu. Kiedy szkoła ruszy? Miasto zapowiada dziś, że we wrześniu 2019 r.

Dwudniowe targi

Drodzy gimnazjaliści! Czas zadać sobie pytanie: do jakiej szkoły średniej pójdę? „GL” spróbuje Wam pomóc znaleźć odpowiedzi

We wtorek i w środę czeka na zwiedzających 60 wystawców, w tym 30 przedstawicieli biznesu i szkoły ponadgimnazjalne. Są też interaktywne stoiska.

Hasło imprezy to „Szkoły i Pracodawcy”. Idea jest prosta: pokazać gimnazjalistom, jaki kierunek i zawód wybrać, by znaleźć potem pracę. Nowością są indywidualne mapy zwiedzania. Stworzono je dla uczniów na podstawie wypełnionych przez nich wcześniej ankiet. Dzięki mapom każdy zostanie skierowany do stoisk, gdzie najszybciej znajdzie interesujące go zawody i kierunki. W dni targowe uczniów klas trzecich gimnazjów i ich opiekunowie mogą jeździć komunikacją miejską za darmo. Dotyczy to uczniów z Gorzowa, a także z gmin: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn i Santok.

Idź, kiedy ci pasuje
Wtorek: 8.30-15.00 otwarcie targów dla gimnazjalistów i zwiedzających; 15.00-17.00 otwarcie targów dla zwiedzających i rodziców; 15.30-18.30 warsztaty Rozkład jazdy na środę: 8.30-14.00 zwiedzanie dla każdego.

Długa tradycja

Magistrat przypomina, że tradycja Targów Edukacyjnych w Gorzowie jest długa. "W tym roku jednak będą miały wyjątkowy charakter. Będą przebiegać pod hasłem „Szkoły i Pracodawcy”. Do udziału zapraszamy uczniów i po raz pierwszy ich rodziców, bo często decyzja o kierunku kontynuowania nauki to efekt wspólnych, rodzinnych ustaleń.

Aby uatrakcyjnić targi i uniknąć stoisk typu „baner-folder” organizatorzy zadbali o to, aby prezentacje zarówno szkół, jak i firm były interaktywne, aby uczeń mógł nie tylko poczytać informacje, ale i zobaczyć konkretny produkt lub uruchomić maszynę, urządzenie, czy wykonać doświadczenie.
Oprócz interaktywnych stoisk targowych, aktywna będzie również scena, na której zaprezentują się poszczególne szkoły z wybranym przez siebie programem i pomysłami. Organizatorzy zaplanowali także miejsce na ofertę gorzowskich uczelni oraz organizacji pracodawców - będzie ich ponad 30.

Głównym celem targów jest przede wszystkim promocja szkolnictwa zawodowego w powiązaniu z potrzebami lokalnego rynku pracy oraz z włączeniem pracodawców w proces kształcenia.
Profil zawodowy – indywidualna mapa zwiedzania targów
Po raz pierwszy uczeń będzie mógł skorzystać z oferty, przygotowanej specjalnie dla niego. Kilka tygodni temu wszyscy uczniowie klas trzecich szkół gimnazjalnych zostali zdiagnozowani w zakresie predyspozycji i potencjalnych umiejętności przez specjalistów z Zespołu Poradni Psychologiczno - Pedagogicznych. W oparciu o wyniki diagnozy został stworzony zawodowy profil ucznia, a ten pozwolił stworzyć dla uczniów indywidualną mapę zwiedzania targów. Zgodnie z nią, uczeń będzie kierowany do tych stoisk, które będą odpowiadały jego zainteresowaniom, predyspozycjom i pasjom.

W związku z tym wspólne stoiska będą miały: Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Budowlanych oraz pracodawcy z branż pokrewnych (budowlana, mechaniki samochodowej, stolarska itp.). Podobnie np.: Zespół Szkół Gastronomicznych stanie w otoczeniu restauracji, piekarni, hoteli, itp. Widać więc, iż oprócz tradycyjnych stoisk szkolnych, tym razem na Targach pojawią się przyszli pracodawcy. To zupełnie nowe doświadczenie dla obu stron. Uczeń będzie miał okazję zobaczyć zarówno potencjalną szkołę, którą „za chwilę” wybierze, a jednocześnie stanąć na wprost firm, które mogą niedługo zaoferować mu pracę. Pracodawcy natomiast spotkają się z gimnazjalistą, który za 3-5 lat stanie się ich pracownikiem.

Na targi bez biletów

Kolejną nowością podczas tegorocznych targów jest możliwość korzystania z komunikacji miejskiej przez uczniów klas trzecich gimnazjów oraz ich opiekunów za darmo. Prezydent Miasta na mocy porozumienia z Zakładem Komunikacji Miejskiej, wydał decyzję, by uczestników targów zwolnić z opłat za bilety. Dotyczy to zarówno uczniów szkół z Gorzowa jak i z gmin ościennych: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn i Santok" - czytamy na stronie www.gorzow.pl.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.