Gospodarka się rozwija a budżet ZUS puchnie

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Piotr Nowak

Gospodarka się rozwija a budżet ZUS puchnie

Piotr Nowak

Rosną pensje i zatrudnienie, zwiększają się przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie oznacza to jednak wzrostu emerytur i rent.

Prawie 1 mld 518 mln zł wyniosły przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim - wynika z dokumentów rozliczeniowych za pierwszy kwartał bieżącego roku.

- To o 7,3 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2016 r. Wówczas przychody FUS zbliżyły się do 1 mld 415 mln zł - informuje Małgorzata Korba, rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.

Podobne zjawisko ZUS obserwuje w skali całego kraju, gdzie przychody funduszu wzrosły o 7,5 proc. (z 38 mld 971 mln w pierwszym kwartale 2016 r. do 41 mld 891 mln zł w analogicznym okresie bieżącego roku).

Dlaczego FUS jest taki ważny? Ze środków tego państwowego funduszu celowego finansowane są przede wszystkim wypłaty z ubezpieczenia emerytalnego, ale też rentowego, chorobowego i wypadkowego.

Niestety, lepsze wyniki funduszu nie przekładają się na wysokość emerytur, bo rząd i tak musi dopłacać do niego z budżetu państwa.

Według planu na ten rok, dotacja rządowa ma wynieść 46,7 mld zł (czyli 18 proc. przychodów FUS). Z szacunków wynika, że w kolejnych latach deficyt będzie rósł, ale dobre wyniki gospodarcze mogą go zmniejszyć.

- Wyższe przychody FUS wynikają przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw - przyznaje Korba. - Wzrost zatrudnienia i znaczne ograniczenie szarej strefy - to elementy, które mają istotny wpływ na wzrost dochodów ZUS - wyjaśnia dr Lech Jańczuk, ekonomista z KUL.

Dużym wyzwaniem dla ZUS w najbliższych miesiącach będą skutki cofnięcia reformy podwyższającej wiek emerytalny.

- W perspektywie dwu-trzyletniej można nawet oczekiwać, że rosnące wpływy ze składki częściowo zniwelują efekty obniżki wieku emerytalnego, choć oczywiście nie w całości - ocenia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Przypomnijmy, nadal obowiązuje wydłużony wiek emerytalny wprowadzony przez rząd PO-PSL, ale z początkiem października wejdą w życie zmiany dokonane przez PiS. Świadczenia zaczną pobierać osoby, które osiągną 60 (kobiety) i 65 rok życia (mężczyźni).

- Osoby te będą miały alternatywę, albo przejść na emeryturę od razu, albo pracować dłużej, żeby później pobierać wyższe świadczenia. To ich decyzja będzie miała wpływ na sytuację finansową ZUS - wyjaśnia dr Jańczuk.

Dyżur ZUS

Co zrobić, żeby otrzymywać wyższą emeryturę? Kiedy na nią przejść? Jak obliczyć kapitał początkowy? Wątpliwości Czytelników rozwieją ekspertki z ZUS, które w środę odpowiadać będą na pytania pod numerem 81 446 28 38. Dyżur zacznie się o godz. 11 i potrwa do 12.

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.