Grudzień miesiącem powstania oraz upadku Związku Radzieckiego

Czytaj dalej
Dariusz Pawłowski

Grudzień miesiącem powstania oraz upadku Związku Radzieckiego

Dariusz Pawłowski

Koniec roku, oprócz rozmaitych podsumowań przynosi jeszcze jedno, dla wielu nie najlepsze przypomnienie. To 30 grudnia 1922 roku, na I Zjeździe Rad, utworzono nowe państwo związkowe - Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich.

Tak formalnie zrodziło się istniejące do 1991 roku państwo obejmujące obszar 22 mln km od Morza Bałtyckiego i Czarnego do Pacyfiku, które w chwili rozpadu składało się z 15 republik narodowych zamieszkiwanych przez około 293 mln ludzi. Mieliśmy „szansę” być w związkowym gronie już u jego zarania, bowiem w 1920 roku, w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, przygotowywane było powołanie republiki radzieckiej pod nazwą Polska Socjalistyczna Republika Rad. Wtedy jeszcze niosących na bagnetach ów pomysł udało się pogonić, po zakończeniu II wojny światowej, Wielki Brat objął nas czułą opieką.

Grudzień miesiącem powstania oraz upadku Związku Radzieckiego

Związek Radziecki zajmował przestrzeń między dramatem a groteską; miał na koncie nieprzeliczone ofiary swojej zachłanności, rozpacz wielu rodzin, a zarazem pomysły na naginanie rzeczywistości, w które trudno było uwierzyć, a które stawały się codziennością. Niektóre z dokonań komunizmu pod związkowym szyldem można było łatwo wyśmiać, z czego skwapliwie korzystali artyści (przede wszystkim filmowcy), twórcy kabaretów, by zapomnieć, jak uciążliwe potrafiły być każdego dnia. Ba, stało się nawet tak, iż w świadomości niektórych elementy „zabawne” przykryły związane ze Związkiem Radzieckim zbrodnie, nieszczęścia, skrytobójstwo, niesprawiedliwość, okrucieństwo, pogardę, poniżenie, cenzurę, puste półki, powszechne kombinatorstwo, brak perspektyw i... długo by można jeszcze wymieniać. Przywoływanie zaś pozornego egzystencjalnego bezpieczeństwa, jakie miał dawać wykreowany w naszym kraju, pod nadzorem ZSRR, socjalizm oraz urody młodości, która przypadła na tamte lata czy w końcu utrwalanie w pamięci fragmentów pozytywnych kosztem przykrych powodują, że sentymentalne spoglądanie na to, co Związek Radziecki nam przyniósł mieszają się z modą na PRL. Co w efekcie oznacza osłabienie czujności i życie przeszłością zamiast podejmowania walki o przyszłość.

Jednak koniec grudnia to również jeszcze jedna data związana ze Związkiem Radzieckim: 26 grudnia 1991 roku oficjalnie go rozwiązano.

Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.