Andrzej Lechowski

Historia Białegostoku. Tak budowano drogi. Od trasy W-Z do Alei Józefa Piłsudskiego

Prace budowlane przy obecnym rondzie prezydenta A. Lussy. Ze zbiorów Muzeum Podlaskiego. Prace budowlane przy obecnym rondzie prezydenta A. Lussy. Ze zbiorów Muzeum Podlaskiego.
Andrzej Lechowski

Pierwszy po wojnie plan urbanistyczny Białegostoku stworzył Ignacy Tłoczek. Nigdy go nie zrealizowano, jednak to w nim pojawiła się koncepcja głównej arterii komunikacyjnej miasta.

Białystok po zakończeniu II wojny światowej przedstawiał przerażający widok. Zburzone w blisko 90 proc. centrum miasta było wyludnione. Straszyły wypalone kikuty czynszowych kamienic przy Lipowej, Rynku Kościuszki, Sienkiewicza, Kilińskiego. Na terenie getta, zlikwidowanego przez hitlerowców w 1943 r., ocalałe budynki należały do rzadkości. Planiści przystępując do tworzenia nowej wizji miasta w małym stopniu nawiązywali do jego przedwojennej wersji. Wręcz odwrotnie, zachowywali i planowali odbudowę jedynie osiemnastowiecznych budynków. Pozostałe, w ich ocenie, nie przedstawiały żadnej wartości. Nikt nawet nie proponował, aby odbudować choćby pierzeje Rynku Kościuszki.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Lechowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.