Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka

Hotel Litewski w Białymstoku znajdował się przy ul. Lipowej 32

W 1895 r. stanął najwyższy w tym czasie budynek mieszkalny przy ul. Lipowej - trójkondygnacyjny dom Wincentego Żakiewicza, w którym właściciel uruchomił W 1895 r. stanął najwyższy w tym czasie budynek mieszkalny przy ul. Lipowej - trójkondygnacyjny dom Wincentego Żakiewicza, w którym właściciel uruchomił hotel “Litewski”.
Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka

Poznaliśmy już kolejną część historii nieruchomości uwiecznionych na zdjęciu Józefa Sołowiejczyka w 1897 r. i zlokalizowanych po północnej, parzystej stronie ul. Lipowej. Zakończyliśmy na numerze 36, należącym do Zelika Kanela i jego spadkobierców. Kolejny adres przy ul. Lipowej 34 jest znacznie lepiej widoczny na omawianej fotografii - w 1895 r. na niewielkiej działce stanął najwyższy w tej części miasta dom o trzech kondygnacjach. Inwestycję budowlaną zrealizował Wincenty Żakiewicz.

W połowie XIX w. działka Żakiewicza wchodziła w skład większej posesji należącej do petersburskiego kupca Szmula Bułkowsztejna, jednego z najzamożniejszych mieszkańców Białegostoku, skoligaconego z równie wysoko sytuowanym rodem Tryllingów i Zabłudowskich. W 1856 r. posesję ze starym drewnianym domkiem wykupiła Luiza Kasperowiczowa, po czym w 1869 r.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.