Leszek Kalinowski

Ile zielonogórzanom zostanie w portfelu

Leszek Kalinowski

Martwiliśmy się, czy z powodu połączenia nie wydamy więcej na podatki. Jak jest po roku?

Podczas połączenie wiele mówiło się o podatkach i opłatach. Przeciwnicy integracji miasta z gminą mówili krótko: będzie drożej! Bo wiadomo, w mieście zawsze są większe stawki.

Prezydent Janusz Kubicki przekonywał, że podatki będą zrównane do najniższych. Podatek rolny zostanie utrzymany na poziomie gminy. Ulgi pozostaną, podobnie dopłaty. Hodowcy drobiu czy trzody chlewnej dalej będą prowadzić swoją działalność. Co ma zyskać mieszkaniec? Podatek od nieruchomości - budynki mieszkalne. Miasto - 42 grosze za metr kwadratowy, gmina - 55 gr/mkw. Po połączeniu 42 gr/mkw. Dom 200 m - było 110 zł, będzie - 84 zł. Podatek od nieruchomości - garaż, budynki gospodarcze: miasto - 6,40 zł/mkw; gmina - 5,24 zł/mkw. Po połączeniu - 5,24 zł/mkw. Podatek od nieruchomości - grunt: miasto 0,30 zł/mkw, gmina - 0,27 zł/mkw. Po połączeniu - 0,27 zł mkw.

Jak dziś przedstawiają się stawki podatków, rok po połączeniu? - Stawki podatku od nieruchomości na rok 2016 pozostały na poziomie z roku 2015 - informuje Monika Wiśniewska z biura prezydenta miasta. - To oznacza, że stawka dla osób fizycznych wynoszą: od budynków mieszkalnych 0,42 zł/mkw.; od gruntów pozostałych 0,27 zł/mkw.; od budynków pozostałych 5,24 zł/mkw., a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej od budynków 18,60 zł/mkw.; od gruntów 0,70 zł/mkw.

Mieszkańcy dawnej gminy powinni być zadowoleni

Podstawą obliczania podatku rolnego jest średnia cena skupu żyta, która została obniżona o 90 proc.i na rok 2016 wynosi 5,38 zł (w roku 2015 średnia cena skupu żyta również była obniżona o 90 proc. i wynosiła 6,14 zł). Podatek rolny w przypadku osób posiadających grunty rolne powyżej 1 ha stanowi 13,45 zł/ha przeliczeniowych, natomiast w przypadku osób posiadających grunty rolne do 1 ha stanowi kwotę 26,90 zł/ha fizycznych. Podatek leśny od 1 ha lasu wynosi 42,18 zł. W 2015 była to kwota 41,54 zł.
Nowe stawki za wodę i ścieki ustalili radni na sesji 23 lutego. Obowiązywać one będą od 1 kwietnia do 31 marca przyszłego roku. Podwyżki są konieczne w związku z inwestycjami unijnymi, wzrostem podatku. Jednak od lat obowiązuje w mieście zasada, że nie mogą być one większe niż 5 proc. A jeśli są, to różnicę pokrywa miasto.

Cena za dostarczanie wody wyniesi więc: dla gospodarstw domowych i pozostałych odbiorców - 4,56 zł brutto z 8 proc. VAT, cena za odprowadzanie i oczyszczanie ścieków wynosi : dla gospodarstw domowych 6,93 zł brutto z 8 proc. VAT, po dopłacie dla gospodarstw domowych: 6,02 zł brutto z 8 proc. VAT, dla pozostałych odbiorców usług - 6,93 zł brutto z 8 proc. VAT. Dla odbiorców usług odprowadzających ścieki bezpośrednio do kolektora otwartego - 2,89 zł brutto z 8 proc. VAT.

- Mieszkańcy dawnej gminy powinni być zadowoleni. Bo na inwestycje nie tylko kanalizacyjne gminie trudno byłoby znaleźć pieniądze na wkład własny - mówi Tadeusz Kamiński ze starego miasta. - Stawki też byłyby większe, bo przecież im dalej, tym drożej. Teraz składamy się na nie wszyscy.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.