Piotr Jach

Inkasenci już nie są potrzebni

Inkasenci już  nie są potrzebni
Piotr Jach

Łódzki oddział PGE Dystrybucja zakończył montaż liczników energii elektrycznej zdalnego odczytu (oraz innej niezbędnej infrastruktury) 26 tysiącom odbiorców z Retkini.

To pilotażowy projekt, obejmujący budowę i wdrożenie inteligentnego systemu pomiarowego AMI (od ang. Advanced Metering Infrastructure).

Łódź oraz Augustów są pierwszymi miastami w Polsce, w których takie rozwiązanie jest testowane. Przedsięwzięcie jest następstwem zalecenia Unii Europejskiej, która nakłada na państwa członkowskie obowiązkową wymianę liczników do 2020 r.

System AMI ma usprawnić pracę i podnieść jakość obsługi klientów PGE Dystrybucja. Ma też zalety dla odbiorców. Największą wydaje się możliwość rozliczania opłat za energię elektryczną według faktycznego zużycia, a nie prognoz opartych na analizie wykorzystania energii we wcześniejszych okresach rozliczeniowych, jak powszechnie robi się to obecnie.

- Wszyscy odbiorcy, którym założono liczniki AMI, mają już tę możliwość - mówi Alina Chwiejczak z PGE Dystrybucja Oddział Łódź-Miasto. - Wymaga to jednak zmiany warunków umowy, które można ustalić u swojego sprzedawcy energii.

Inną korzyścią dla odbiorców, podkreślaną także przez PGE, jest możliwość zdalnych odczytów zużycia energii. Dzięki systemowi AMI nie wymaga to wizyt inkasentów ani angażowania odbiorców, którzy często narzekali na konieczność oczekiwania w domu na „pana z elektrowni”. System może na bieżąco monitorować nie tylko bieżący stan licznika, ale także pobór mocy czy zaniki napięcia. Dzięki dostępowi do takich danych, klienci będą mogli nie tylko przeanalizować swój pobór energii, lecz także wybrać optymalny sposób rozliczeń (zmienić taryfę na lepiej dopasowaną do własnych potrzeb) lub - dla oszczędności - zweryfikować własne przyzwyczajenia w zakresie korzystania z prądu.

Piotr Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.