Michał Czajka

Izabela Marcisz - wielki talent z Korczyny, świeżo upieczona mistrzyni świata

Izabela Marcisz reprezentuje klub SS Prządki-Ski Korczyna. W Pucharze Świata w biegach narciarskich zadebiutowała w 2018 r. Fot. fot. Polski Związek Narciarski Izabela Marcisz reprezentuje klub SS Prządki-Ski Korczyna. W Pucharze Świata w biegach narciarskich zadebiutowała w 2018 r.
Michał Czajka

Okiełznać takie charaktery, jakie mają moje dzieci, bez sportu byłoby naprawdę ciężko - śmieje się Marek Marcisz, ojciec Izy, świeżo upieczonej medalistki. Przed laty należał do najlepszych biegaczy narciarskich w Polsce, a jego żona Barbara również świetnie sobie radziła w tym sporcie.

Izabela Marcisz, podobnie jak jej dwie starsze siostry oraz brat, nie wyłamała się z rodzinnej tradycji i biega na nartach. W miniony piątek została mistrzynią świata do lat 23 w biegu na 10 kilometrów techniką dowolną w Vuokatti .

Bieg, w którym zdobyła złoto był fenomenalny w jej wykonaniu.

- Trzymałam cały czas konsekwentnie jedno tempo. Na ostatnim okrążeniu, gdy jest informacja, że ma się przewagę, to już się biegnie, ile tylko sił, byleby tylko dobiec. I nie można już tego z rąk wypuścić - opowiada szczęśliwa medalistka.

- Oglądałem ten bieg już chyba ze trzy razy i muszę przyznać, że był on właściwie idealny w jej wykonaniu. Poprawiała sobie rękawki przy zjazdach, taki jej nawyk

- śmieje się Marek Marcisz, dumny tata medalistki.

Izabela Marcisz pochodzi z Korczyny koło Krosna. W 2019 r. rozpoczęła studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (kierunek sport). Reprezentuje klub SS Prządki-Ski Korczyna. W Pucharze Świata w biegach narciarskich zadebiutowała w grudniu 2018 r. Nastolatka wówczas zajęła 65. miejsce w sprincie w Davos. Pierwsze punkty prestiżowego cyklu zdobyła rok później. W grudniu 2019 r. była 29. na 10 km stylem dowolnym.

Sukcesów rodzeństwa nie brakowało

U Marciszów od zawsze na nartach biegali wszyscy. Najstarsza siostra Izy Marcela ma na swoim koncie chociażby starty na Uniwersjadzie, Mistrzostwach Świata Juniorów czy w Pucharze Świata. Następna była Ewelina, która jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski, uczestniczką mistrzostw świata oraz Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku.

Bardzo utalentowanym zawodnikiem był również brat Izy Marek junior, który zginął tragicznie w wieku zaledwie 16 lat. W swojej krótkiej karierze zdobył między innymi dwa złote medale indywidualnie i srebrny w sztafecie na Mistrzostwach Polski UKS w 2002 roku. W sezonie 2004/05 był dwukrotnym mistrzem Polski młodzików, mistrzem województwa podkarpackiego oraz zdobywcą Pucharu Polski w biegach narciarskich.

Trudno więc się dziwić, że Izę od najmłodszych lat ciągnęło do biegów.

- Kiedy starsze dzieci wychodziły na trening, Izę można było szukać przede wszystkim na zjazdach. W międzyczasie uczyła inne osoby zjeżdżać, choć miała wtedy trzy lata i zawsze była pierwsza gotowa do treningu

- wspomina Marek Marcisz.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Michał Czajka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.