Jak Matka Boska była na Śląsku Opolskim tuż przed aresztowaniem

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Krzysztof Ogiolda

Jak Matka Boska była na Śląsku Opolskim tuż przed aresztowaniem

Krzysztof Ogiolda

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej nawiedził Opole i Kamień Śląski 55 lat temu: 13 i 14 sierpnia 1966 roku. W kościelnych uroczystościach brały udział dziesiątki tysięcy wiernych. Przewodniczył prymas Stefan Wyszyński. Jego beatyfikacja planowana jest na 12 września.

Do Opola obraz Matki Bożej - a wraz z nim i prymas Wyszyński - przyjechał 13 sierpnia 1966 roku, w sobotę. Centrum obchodów była katedra. Między jej wieżami umieszczono ogromny, oświetlony krzyż, który przypomniał, że w świątyni dzieje się coś ważnego. Władze zgrzytały zębami, bo widać go było z daleka. Ale przeciwstawić się, zwłaszcza skutecznie, nie były w stanie.

„Świątynia, plac kościelny i przyległe budynki kurii były udekorowane flagami w barwach kościelnych i narodowych oraz symbolami ilustrującymi tajemnice naszej wiary - notował w sprawozdaniu z millenijnych uroczystości w diecezji opolskiej ks. Gerard Kusz, w 1966 wikariusz w katedrze (w 1985 został biskupem pomocniczym, zmarł w marcu 2021) - na placu przykościelnym ustawiono dwa ołtarze polowe. Jeden przy plebanii, drugi przy gmachu kurii z symboliczną „strzechą Mieszka”, aby wszyscy mogli uczestniczyć w mszy św. Wnętrze katedry było urządzone prosto i skromnie (…) Całość dekoracji wykonał ks. Konrad Freyer”.

„W sobotę od wczesnych godzin popołudniowych do świątyni zaczęli się schodzić wierni, którzy przybyli z odległych zakątków diecezji, by wziąć udział w millenijnych obchodach - notował ks. Kusz. - O 18.00 spod gmachu kurii ruszyła procesja z relikwiami świętych pochodzących z Kamienia Śląskiego. Zostały specjalnie sprowadzone na te dni z Krakowa i Wrocławia. Wieczornej mszy przewodniczył abp Antoni Baraniak z Poznania. Prymasa Polski i innych biskupów dzieci witały wierszykami, dorośli - chlebem i solą.

Wielu innych biskupów odprawiało tego dnia msze św. i spotykało się z wiernymi w innych miastach diecezji (w Nysie, ale także w Gliwicach, Zabrzu i w Bytomiu należących obecnie do diecezji gliwickiej). W katedrze odbywało się całonocne czuwanie. Ludzie modlili się przed Najświętszym Sakramentem. Tej nocy wiele osób spowiadało się, co trwało aż do niedzielnego poranka.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Ogiolda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.