Jak smakują serbołużyckie rogale?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Arch SP. Nr 2
Lucyna Makowska

Jak smakują serbołużyckie rogale?

Lucyna Makowska

- Wspólne śniadanie, zdobienie jajek i warsztaty tkackie to najciekawsze punkty spotkania piątoklasistów z SP nr 2 w Żarach z uczniami klas szóstych z Gimnazjum Landau z Weisswasser w Njepila-Hof Rohne. Wszystko w ramach wymiany uczniowskiej, w której żarska „Dwójka” bierze udział. Koordynatorką programu jest Wioletta Kostecka, nauczycielka języka niemieckiego.

- Zajęcia prowadzili członkowie Stowarzyszenia Njepila-Hof, którzy są rodowitymi Serbołużyczanami- mówi W. Kostecka.- Po wspólnym śniadaniu zabraliśmy się do kraszenia jajek różnymi metodami, uczniowie wykonywali świąteczne kartki z życzeniami w języku polskim, niemieckim i serbołużyckim. Ponadto zwiedzali muzeum i mieli okazję przyjrzeć się z bliska i spróbować dawnej pracy tkaczki.

- Jednak największą atrakcją było dla nas było wspólne przygotowywanie i pieczenie rogalików z rodzynkami - mówią entuzjastycznie dziewczynki z „dwójki”, miałyśmy okazję poczuć się jak prawdziwe gospodynie. I już zapewniają, że podobną recepturę wypróbują we własnych domach.

Dzięki zajęciom w Njepila-Hof Rohne dzieci doskonaliły umiejętności i pozbywały się barier językowych, a także poznali historię Serbołużyczan na tym terenie.

Lucyna Makowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.