Jak w podrzeszowskiej Bziance czaszkę mamuta wykopano

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Cezary Kassak

Jak w podrzeszowskiej Bziance czaszkę mamuta wykopano

Cezary Kassak

Na Podkarpaciu żyły mamuty. Czaszkę tego prehistorycznego zwierza wykopano niegdyś w miejscowości Bzianka pod Rzeszowem. Była zachowana w idealnym stanie.

Od czasu do czasu słyszy się informacje o odnajdywaniu tu i ówdzie kości mamutów. Nieczęsto jednak trafia się wśród tych szczątków czaszka przedpotopowego słonia. Zwłaszcza czaszka, która byłaby kompletna, to rzadkość. Posiadaniem takiego paleontologicznego rarytasu może się pochwalić m.in. Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Muzeum mieści się w Krakowie, ale ta doskonale zachowana czaszka mamuta pochodzi z Bzianki - kiedyś wioski pod Rzeszowem, a od ubiegłego roku już integralnej części stolicy Podkarpacia.

Niezwykły okaz sprzed 14 tysięcy lat

Czaszkę mamuta znaleziono w Bziance w sierpniu 1851 roku.

- Natrafiono na nią w rejonie Bzianki nazywanym Paryje. Do dziś jest to odludny teren, kompletna głusza. I wiele jeszcze lat upłynie, zanim staną tam domy

- opowiada Kamil Skwirut, mieszkający w Bziance radny Rzeszowa, miłośnik lokalnej historii.

Konkretnie miejscem znaleziska był parów (rodzaj doliny), którym woda po ulewnych deszczach spływała z pól do małego potoku. Tutejszy kowal dostrzegł, że z dna coś wystaje, po czym dał znać właścicielowi wsi, którym był Karol Misky vel Miskey.

- Znam jeszcze parę innych wersji pisowni tego nazwiska - uśmiecha się mieszkaniec Kluczborka Janusz Stanisław Andrasz, dla którego Karol Misky to był pradziadek x 5.

We wskazane miejsce przybył syn Karola, Władysław. Z pomocą miejscowych ludzi wykopał czaszkę mamuta z dwoma ciosami. Po zmierzeniu okazało się, że lewy cios ma przeszło 180 centymetrów długości, natomiast prawy - bez mała 150. Dodatkowo odkopano kość kończyny i dwie łopatki.

W oparciu o badania, przeprowadzone nie tak dawno temu w poznańskim laboratorium radiowęglowym, ustalono, że czaszka pochodzi od mamuta, który żył mniej więcej czternaście tysięcy lat temu.

- W skrócie i w uproszczeniu można przyjąć, że zwierzę to przypuszczalnie należało do ostatnich mamutów na ziemiach polskich

- wyjaśnia dr hab. Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie.

W dalszej cześci artykułu m.in.:

 • co jeszcze wiadomo o mamucie z Bzianki
 • jak wiadomość o niezwykłym znalezisku rozeszła się po świecie
 • co jeszcze znajdowano w okolicach
Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Cezary Kassak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.