Łukasz Koleśnik

Jak zachęcić firmy, aby zainwestowały? Trzeba obniżać podatki

Podatki od transportu będą w Krośnie Odrzańskim naprawdę niskie. Fot. Archiwum Gazeta Lubuska Podatki od transportu będą w Krośnie Odrzańskim naprawdę niskie.
Łukasz Koleśnik

Stolica powiatu krośnieńskiego od nowego roku stanie się rajem podatkowym. Przynajmniej jeśli chodzi o transport. Będzie bardzo tanio.

Krosno robi bardzo wiele, żeby ściągnąć na własne tereny nowych inwestorów. W tym roku zakończyła się promocja na szeroką skalę. Jednak urząd na tym nie poprzestał. Radni uchwalili stawki podatku od środków transportowych. Mają się utrzymać do 2021 roku. - Jest to najniższy ustawowy poziom. Od stycznia będziemy konkurencyjni nie tylko w woj. lubuskim, ale w całej Polsce - mówi wiceburmistrz Garczyński.

Jak wyglądają stawki w porównaniu z obecnymi? Weźmy pod uwagę samochody ciężarowe od 9 do 12 ton. Tych w Krośnie jest najwięcej (29). Podatek wynosił 1.050 zł. Jaka będzie stawka w przyszłym roku?250! Podobnie mają wyglądać pozostałe koszty. Według symulacji, firma, która posiada dwa ciągniki (pow. 12 ton) oraz 6 naczep (2-osiowe - 4 i 3-osiowe -2) zaoszczędzi w przyszłym roku ponad 7 tys. złotych. Nie jest jednak aż tak różowo. Minimalnie w górę poszły stawki od nieruchomości. O trzy grosze od gruntów i o prawie złotówkę od budynków gospodarczych.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.