Jak zawaliła się ratuszowa wieża w Opolu? [OPOLSKIE NA OKRĄGŁO]

Czytaj dalej
Fot. Natalia Popczyk
Sławomir Draguła

Jak zawaliła się ratuszowa wieża w Opolu? [OPOLSKIE NA OKRĄGŁO]

Sławomir Draguła

Podczas wakacyjnych wycieczek samochodowych po regionie odwiedzimy wszystkie miasta powiatowe Opolszczyzny i przedstawimy historię miejskich rynków.

Dzieje głównych placów miast przybliżą nam historycy, pasjonaci lokalnej historii, ludzie bezgranicznie zakochani w swoich małych ojczyznach.

Na początku byliśmy na opolskim Rynku. Dr Maciej Borkowski pokazał nam m.in. gdzie mieścił się legendarny Teatr Trzynastu Rzędów Jerzego Grotowskiego i skąd pochodzi jego nazwa. Opowiedział też historię zawalenia ratuszowej wieży.

W kolejnym odcinku zaprosimy widzów do Głubczyc. Przed II wojną światową tamtejszy Rynek należał do najpiękniejszych na Śląsku. Zbudowany został na planie ćwierci koła, a jego ozdobą był wspaniały ratusz. Niestety większość budynków została wyburzona tuż po wojnie. Na szczęście w 2008 roku udało się odbudować ratusz.

Dr Barbara Piechaczek pokaże nam m.in. XIV wieczny bruk, który jest fragmentem ulicy przechodzącej pod ratuszem, opowie też niesamowitą historię dzwonu, który przed wojną wisiał na ratuszu, został jednak przekazany na cele wojenne i miał zostać przetopiony na armaty...

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.