Jak zwiększyć swoją szansę na znalezienie dobrej pracy?

Czytaj dalej
Fot. 123 rf
OPRAC. AG

Jak zwiększyć swoją szansę na znalezienie dobrej pracy?

OPRAC. AG

Czy zrobiłem wystarczająco dobre wrażenie na rekruterze? – to główne pytanie, jakie kołacze się w głowie kandydata po wyjściu z rozmowy o pracę.

Aby odpowiedź na to zasadnicze dla kandydata pytanie była twierdząca, przedstawiamy listę siedmiu sposobów, które pomogą nam w zwiększeniu swoich szans na zatrudnienie. Zostały one ułożone przez ekspertów serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. Oto one, w kolejności wynikającej z logiki spotkania z rekruterem:

1. Dobre CV

Dobre, czyli jakie? Odpowiedź brzmi: dobre, czyli odpowiadające dzisiejszym standardom, a nie w szablonie sprzed dekady. Najważniejszym wyróżnikiem nowoczesnego CV jest podsumowanie swojego doświadczenia w kilku zdaniach, które należy wyeksponować na górze dokumentu. Po przeczytaniu tych zdań rekruter powinien nabrać pewności, że jesteśmy właściwą osobę na oferowane stanowisko – doradza Joanna Żukowska z serwisu MonsterPolska.pl.

2. Referencje

Były i nadal są niedoceniane. Tymczasem prawda jest taka, że dołączenie do CV referencji od byłego szefa lub współpracowników jest wyjątkowo skutecznym sposobem na zwiększenie naszych szans na zatrudnienie. Pamiętajmy, że rekruter przegląda dziennie niezliczoną ilość aplikacji. Referencje mogą być tym szczególnym elementem, który przykuje jego uwagę na dłużej.

3. Pierwsze wrażenie

Wchodząc na spotkanie, powinniśmy zrobić to pewnie i z uśmiechem, aby zarazić rekrutera pozytywną energią. Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Z badań wynika, że mamy na to „aż” 11 sekund. Po tym czasie rozmówca oceni, czy da się nas polubić i czy jesteśmy w jego oczach wiarygodni.

4. Wizerunek w internecie

W dobie internetu bardzo często do pierwszego „spotkania” dochodzi poprzez serwisy społecznościowe. Rektruterzy, szukając kandydatów w internecie, nie tylko czytają ich zamieszczone w sieci CV, ale sprawdzają także, na ile to, co czytają, jest spójne z tym, co widzą na zdjęciach.

Nasz wizerunek w sieci powinien być zatem spójny. W momencie, w którym zdarza nam się wrzucać do sieci zdjęcia z wakacji lub z imprez, powinniśmy bezwzględnie zadbać o restrykcyjne ustawienia prywatności. Bądźmy sprytni i przewidujący – sprzedawajmy siebie w internecie jak najkorzystniej, od jak najlepszej strony.

5. Nienaganne maniery

Lista zachowań, która skreśli nas u rekrutera, to z pewnością brak wyciszonego telefonu komórkowego, częste wchodzenie mu w słowo, a także roszczeniowy sposób prowadzenia rozmowy i zwracania się do pracowników firmy, np. w czasie pobytu w recepcji.

6. Wspólne tematy

Do rozmowy należy przygotować się merytorycznie, czyli sprawdzić, czym zajmuje się firma, do której aplikujemy. I nie chodzi tutaj o pobieżną wiedzę, ale o szczegółowe prześledzenie strony internetowej i mediów społecznościowych. Im lepiej będziemy przygotowani do rozmowy, tym większa szansa, że zamieni się ona w propozycję pracy – podkreśla Joanna Żukowska.

7. Small talk

Są osoby, które nie czują się dobrze, prowadząc tzw. small talk. Jeśli jednak rekruter chce wprowadzić luźniejszą atmosferę podczas rozmowy, warto mu na to pozwolić. Nowoczesne rozmowy rekrutacyjne bardzo często rozpoczynają i kończą się rozmowami „o wszystkim i o niczym”. Warto zaangażować się w taki small talk. Rekruterzy sprawdzają w ten sposób umiejętności komunikacyjne kandydata.

OPRAC. AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.