Jasny Cel stworzy dom opieki dla osób z niepełnosprawnościami. Zarząd Województwa przyznał na to 2,6 mln zł

Czytaj dalej
agsa

Jasny Cel stworzy dom opieki dla osób z niepełnosprawnościami. Zarząd Województwa przyznał na to 2,6 mln zł

agsa

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel” utworzy w Białymstoku dom opieki dla osób dorosłych z zaburzeniami funkcji ruchowych wywołanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Zarząd województwa na posiedzeniu w czwartek, 11 sierpnia, przyznał 2,6 mln zł z funduszy europejskich na to przedsięwzięcie.

Stowarzyszenie rozbuduje i dostosuje do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek przy ul. Św. Rocha 11 w Białymstoku. Powstanie tam dom dla dorosłych z zaburzeniami funkcji ruchowych, który będzie pozbawiony wszelkich utrudnień i przeszkód architektonicznych. W ramach inwestycji stowarzyszenie kupi również wyposażenie medyczne.

Placówka będzie oferować opiekę dzienną dla stałej grupy (10 osób) oraz tzw. opiekę wytchnieniową dla 30 podopiecznych w ciągu roku. Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez czasowe przejęcie od nich tej opieki, dzięki czemu mogą odpocząć od codziennych obowiązków.

– Powstanie takiego miejsca to rzecz niezwykle potrzebna. Z jednej strony, pozwoli na aktywizację społeczną podopiecznych ośrodka, pobudzenie ich samodzielności. Z drugiej strony, co jest moim zdaniem równie ważne, zapewni odpoczynek opiekunom, którzy psychicznie i fizycznie czują się często bardzo wyczerpani – mówił marszałek Artur Kosicki.

Opieka dzienna będzie sprawowana w dni powszednie, natomiast wytchnieniowa zostanie zorganizowana w formie czternastodniowych turnusów z pobytem całodobowym dla maksymalnie czterech osób jednocześnie.

Specjaliści ze stowarzyszenia zapewnią osobom z niepełnosprawnościami formy aktywnego spędzania czasu, rozrywki (dostosowane do potrzeb i możliwości podopiecznych) i kontakt z innymi ludźmi. Natomiast odpowiednio dobrana terapia rehabilitacyjna umożliwi maksymalnie wysoki poziom usamodzielnienia się podopiecznych.

agsa

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.