Jasny Cel stworzy dom opieki dla osób z niepełnosprawnościami. Zarząd Województwa przyznał na to 2,6 mln zł

Czytaj dalej
agsa

Jasny Cel stworzy dom opieki dla osób z niepełnosprawnościami. Zarząd Województwa przyznał na to 2,6 mln zł

agsa

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel” utworzy w Białymstoku dom opieki dla osób dorosłych z zaburzeniami funkcji ruchowych wywołanych uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Zarząd województwa na posiedzeniu w czwartek, 11 sierpnia, przyznał 2,6 mln zł z funduszy europejskich na to przedsięwzięcie.

Stowarzyszenie rozbuduje i dostosuje do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek przy ul. Św. Rocha 11 w Białymstoku. Powstanie tam dom dla dorosłych z zaburzeniami funkcji ruchowych, który będzie pozbawiony wszelkich utrudnień i przeszkód architektonicznych. W ramach inwestycji stowarzyszenie kupi również wyposażenie medyczne.

Placówka będzie oferować opiekę dzienną dla stałej grupy (10 osób) oraz tzw. opiekę wytchnieniową dla 30 podopiecznych w ciągu roku. Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez czasowe przejęcie od nich tej opieki, dzięki czemu mogą odpocząć od codziennych obowiązków.

– Powstanie takiego miejsca to rzecz niezwykle potrzebna. Z jednej strony, pozwoli na aktywizację społeczną podopiecznych ośrodka, pobudzenie ich samodzielności. Z drugiej strony, co jest moim zdaniem równie ważne, zapewni odpoczynek opiekunom, którzy psychicznie i fizycznie czują się często bardzo wyczerpani – mówił marszałek Artur Kosicki.

Opieka dzienna będzie sprawowana w dni powszednie, natomiast wytchnieniowa zostanie zorganizowana w formie czternastodniowych turnusów z pobytem całodobowym dla maksymalnie czterech osób jednocześnie.

Specjaliści ze stowarzyszenia zapewnią osobom z niepełnosprawnościami formy aktywnego spędzania czasu, rozrywki (dostosowane do potrzeb i możliwości podopiecznych) i kontakt z innymi ludźmi. Natomiast odpowiednio dobrana terapia rehabilitacyjna umożliwi maksymalnie wysoki poziom usamodzielnienia się podopiecznych.

agsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.