Agata Markowicz

Jeden przewoźnik, nowe standardy. I metrobilet do jazdy, czym chcesz

Jeden przewoźnik, nowe standardy. I metrobilet do jazdy, czym chcesz
Agata Markowicz

W styczniu minie rok, odkąd komunikacja miejska na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii funkcjonuje pod szyldem Zarządu Transportu Metropolitalnego. Co się zmieniło na korzyść pasażerów? Sprawdziliśmy!

Do końca 2018 roku na terenie Metropolii działało kilku organizatorów komunikacji miejskiej z własnymi pomysłami na przewozy pasażerskie na swoich obszarach. W praktyce dla wielu mieszkańców oznaczało to konieczność uciążliwego korzystania z różnych taryf biletowych i zwiększało koszty podróży. Zadaniem numer jeden, które postawił przed sobą Zarząd Transportu Metropolitalnego, było ustabilizowanie usług przewozowych i danie sygnału mieszkańcom, że mają one potencjał, by stać się alternatywą dla indywidualnych przejazdów samochodem.

W ślad za metrobiletem pójdą metrolinie

Od czerwca na terenie metropolii obowiązuje metrobilet. Na jego podstawie pasażerowie mogą korzystać z autobusów, tramwajów, trolejbusów oraz pociągów Kolei Śląskich. Metropolia rozpoczęła również prace nad wprowadzeniem przyspieszonych linii autobusowych, tzw. metrolinii wraz z liniami dowozowymi.

Jeden przewoźnik, nowe standardy. I metrobilet do jazdy, czym chcesz

- Wychodząc poza bieżącą działalność, pamiętamy, że o rozwoju komunikacji publicznej musimy myśleć perspektywicznie. Wyzwaniem dla nas jest stworzenie zintegrowanego systemu transportu z Koleją Metropolitalną, która jest na etapie planowania, jako „kręgosłup”, systemem centrów przesiadkowych i par kingów oraz dobrą informacją dla pasażera. Podróżujący musi mieć gwarancję szybkiego dotarcia do celu bez względu, czy korzysta z jednego środka transportu czy kilku - mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM. I dodaje: - Zachętą do korzystania z komunikacji publicznej powinien być także rozwój usług mobilnościowych w oparciu o jedną aplikację na dokonanie płatności. Każdy mieszkaniec powinien mieć możliwość kupienia abonamentu na dostępne środki transportu, jak komunikacja publiczna, ale także na np. rower miejski, hulajnogę, samochód czy też skuter. Dodatkowo powinien otrzymać szczegółową informację, jak zaplanować podróż. Nowoczesna mobilność oznacza bowiem możliwość szybkiego przemieszczania z wykorzystaniem różnych środków transportu.

Dobra informacja to podstawa

Jednym z najważniejszych podjętych przez ZTM działań było otwarcie nowego Centrum Zarządzania Ruchem. Oficjalnie rozpoczęło ono funkcjonowanie w połowie czerwca. Korzyści z przeprowadzonej inwestycji odczuwają nie tylko pasażerowie, ale także kierowcy i pracownicy organizatora przewozów. Poprawił się m.in. przepływ informacji między ZTM a pasażerami oraz efektywniej przebiega proces zarządzania organizacją ruchu pojazdów. Jest to możliwie m.in. dzięki temu, że pracownicy ZTM mają dostęp do systemu narzędzi, który pozwala im na dużych ekranach obserwować bieżącą pozycję ponad 1000 pojazdów - autobusów, tramwajów i trolejbusów.

Poziom komunikacji z pasażerami podniósł się także dzięki temu, że w drugim kwartale tego roku infolinia rozpoczęła pracę w cyklu 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Pasażerowie mogą uzyskać lub uzyskać szybciej niż dotychczas oczekiwaną informację, np. dotyczącą dokładnej lokalizacji konkretnego autobusu lub jego ewentualnego opóźnienia, a także uzyskać wszelkie potrzebne informacje związane z funkcjonowaniem komunikacji, obowiązujących taryf itp.

Jeden przewoźnik, nowe standardy. I metrobilet do jazdy, czym chcesz

- Od początku funkcjonowania ZTM zaplanowaliśmy wdrożenie bądź już wprowadziliśmy szereg udogodnień i nowinek dla pasażerów. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie ogłaszane i zaplanowane przetargi, związane z realizacją przewozów, zakładają i będą zakładać w przyszłości klimatyzację w autobusach. Liczba pojazdów z tym udogodnieniem będzie zatem stale rosnąć - wylicza Michał Wawrzaszek. - Komunikacja miejska staje się atrakcyjniejsza także „w terenie”. W miastach powstają centra przesiadkowe, a na przystankach montujemy kolejne elektroniczne tablice, które pokazują rzeczywisty czas przyjazdów autobusów. Takich tablic w poprzednich latach zamontowano ok. 70. W ostatnich miesiącach posadowiliśmy kolejne 60, m.in. w Katowicach, Chorzowie, Mysłowicach, Dąbrowie Górniczej, Siemianowicach Śląskich, Zabrzu i Bobrownikach. Na tym jednak nie koniec, gdyż w drugiej części tego projektu mamy w planach montaż w sumie aż 460 takich nowoczesnych nośników informacji. W obszarze nietradycyjnych rozwiązań możemy wspomnieć także o nawiązaniu współpracy z kolejną aplikacją - Vizum. Zawiera ona m.in. moduł „Transport”, w którym można szybko i wygodnie sprawdzić najbliższe odjazdy komunikacji publicznej na wybranym z mapy przystanku oraz dostępność rowerów miejskich w stacji rowerowej. Jest to ciekawa alternatywa dla stałych bywalców miejskich środków lokomocji, osób nieposiadających samochodu oraz miłośników ekologicznych jednośladów. Rozpoczęliśmy okres testowy. Jeśli aplikacja się sprawdzi i pasażerowie oraz wszystkie strony umowy będą zadowolone, to wówczas z pewnością rozważymy przedłużenie tej współpracy - mówi Michał Wawrzaszek.

Warto również zaglądać na nowo utworzony profil na Facebooku ZTM ALERT. Publikowane są tam najświeższe informacje dotyczące najważniejszych utrudnień w ruchu miejskim. Pracownicy ZTM na bieżąco odpowiadają na pytania pasażerow, które dotyczą m.in. organizacji ruchu.

Jazda kulturalna

W mijającym roku Zarząd Transportu Metropolitalnego zaangażował się także w wiele ważnych wydarzeń kulturalnych. Chce bowiem aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym regionu. ZTM był oficjalnym przewoźnikiem Industriady. Ponadto zaangażował się, organizując dodatkowe kursy lub umożliwiając bezpłatne przejazdy, w takie imprezy, jak Rapsodia Śląska, Fest Festival, OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka, Scenozstąpienie, Juwenalia Śląskie, czy też Europejski Kongres Gospodarczy.

Czymś niespotykanym w kraju, lub co najmniej rzadkim, jest współpraca organizatora przewozów miejskich z piłkarskim klubem w zakresie umożliwienia kibicom bezpłatnego podróżowania. W październiku ZTM rozpoczął w tym obszarze współpracę z aktualnym mistrzem Polski - Piastem Gliwice. Kibice posiadający karnety i bilety na spotkania mogą bezpłatnie podróżować autobusami, tramwajami i trolejbusami ZTM przed meczem rozgrywanym w Gliwicach i po nim.

Powrót do strony głównej

Agata Markowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.