Iwona Góralczyk

Jedna z tych ikon może być Twoja

Biskupińska fundacja zleciła wykonanie 10 takich krzyży. Fot. Facebook/fundacja rekonkwista Biskupińska fundacja zleciła wykonanie 10 takich krzyży.
Iwona Góralczyk

Widoczna na zdjęciu ikona to kopia krzyża św. Franciszka. Została wykonana przez świnoujskiego artystę Tadeusza Zielińskiego na drewnie dębowym...

... pochodzącym z badań na żnińskiej starówce. Drewno jest datowane na XIV wiek.

- Docelowo powstanie 10 takich ikon, z których każda będzie posiadać własną sygnaturę. Zysk z ich sprzedaży, podobnie jak to miało wcześniej miejsce w przypadku „żnińskich szachów“, zostanie przeznaczony na działalność statutową fundacji Rekonkwista - informuje jej prezes Szymon Nowaczyk, na co dzień kierownik działu naukowo - badawczego w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Przypomnijmy: szachy, do wykonania których wykorzystano również XIV-wieczne drewno dębowe, otrzymał m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski. - Trzy egzemplarze trafiły z kolei na licytację, którą zorganizowaliśmy w muzeum. Nabywcami były osoby prywatne, zarobiliśmy 1700 zł, co również zasiliło konto fundacji.

Jeśli chodzi o ikony, jedna ma kosztować ok. 1000 złotych.

Przypomnijmy: Fundacja Rekonkwista powstała w 2010 roku. - Inicjatywa zrodziła się wśród osób, które zajmują się odtwórstwem historycznym; w większości, poprzez wykształcenie i wykonywaną pracę, jesteśmy także powiązani z archeologią. Dlatego też chcemy, aby nasza działalność była przede wszystkim „zdobywaniem na nowo“ dla społeczeństwa początku XXI w. duchowego i materialnego dziedzictwa naszych przodków sprzed setek i tysięcy lat.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego, by później relacjonować te wydarzenia na łamach "Gazety Pomorskiej", na portalach pomorska.pl, znin.naszemiasto.pl oraz w mediach społecznościowych.
Od 1998 roku mieszkam w Żninie, który po Brodnicy stał się moim drugim domem. Fascynują mnie ludzie Pałuk - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania, a także bogata historia tego regionu. Bliska sercu jest mi sztuka ludowa, pałuckie rękodzieło, a co za tym idzie  kultowa "Jesień na Pałukach".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.