Jedziesz i nie trujesz. To będzie możliwe w Chojnicach

Czytaj dalej
Fot. Archiwum UG
Arkadiusz Marciszek

Jedziesz i nie trujesz. To będzie możliwe w Chojnicach

Arkadiusz Marciszek

Ponad pięćdziesiąt elektrycznych aut pojawi się na ulicach Chojnic.

Na razie po naszych ulicach jeździ jeden w pełni elektryczny samochód marki Tesla. O nim napiszemy już wkrótce.

Na początku przyszłego roku 50 nowych bezemisyjnych volkswagenów golf pojawi się na naszych ulicach. To na początek. Później będzie jeszcze kilka elektrycznych dostawczych volkswagenów crafter.

Lokalna firma SolPower pozyskała pieniądze z unijnego programu pod nazwą „Elektromobilność”.

- Zajmujemy się głównie montowaniem instalacji solarnych. Postanowiliśmy spróbować czegoś innego, innowacyjnego - mówi Błażej Drążkowski, właściciel firmy.

Jak się dowiedzieliśmy, projekt realizowany przez SolPower jest bez porównania większy niż podobne w Trójmieście. Tam Energa wypożycz a obecnie około 10 aut.

- Nie możemy się doczekać, kiedy nasze „elektryki” zostaną dostarczone. Na spalinowe auto trzeba nieraz czekać, a tu ten okres jest niestety jeszcze dłuższy. Na początku myśleliśmy, że kupimy 10 aut, ale zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze marzenia - mówi Denis Dobrzański, zajmujący się w firmie projektem. W jego ramach powstaną też stacje ładowania, w których prąd będzie za darmo.

Obecnie z 50 zamówionych aut tylko 6 sztuk nie ma jeszcze chętnych do ich wynajmowania.

Auta te będą udostępniane na na zasadzie wynajmu długoterminowego firmom. Kilka sztuk zamówiła już jedna z agencji ochrony.
- Jestem zafascynowany napędem elektrycznym, bardzo interesuję się ekologią. Mam nadzieję, że szejkowie przestaną rządzić światem w takim zakresie, jak to jest obecnie - mówi Włodzimierz Wolski, właściciel firmy.

Część z elektrycznych golfów będzie można wynająć prywatnie w wypożyczalni Spar Car. Najnowsza generacja e-golfa pozwala na przejazd do 300 km na jednym ładowaniu. Jest to idealne auto dla tych, którzy jeżdżą po mieście czy na przykład chcą jechać do Gdańska.

- Koszt najmu takiego pojazdu szacujemy na kwotę 99 zł brutto za dobę. W tej cenie odbieramy auto z naładowanymi do pełna akumulatorami. Przy samochodzie z silnikiem spalinowym koszt paliwa na przejazd 300 km to około 90 zł. Więc sam samochód klienci dostają za 9 zł - mówi Karol Karnowski, szef wypożyczalni.

Jedno jest pewne - czeka nas prawdziwa elektryczna rewolucja na skalę większą niż w wielkich miastach.

Arkadiusz Marciszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.