Jeśli ocalimy chociaż jedno dziecko, otwarcie okna życia ma sens

Czytaj dalej
Fot. Liliana Hachani
Liliana Hachani

Jeśli ocalimy chociaż jedno dziecko, otwarcie okna życia ma sens

Liliana Hachani

Od czerwca w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach będzie działać okno życia. W naszym województwie będzie to trzecia taka placówka.

1 czerwca w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach zostanie uroczyście otwarte „Okno Życia“. Ta data nie została wybrana przypadkowo, bowiem w tym dniu swoje święto obchodzą wszystkie dzieci. Realizatorzy projektu chcą podkreślić w ten sposób wagę przedsięwzięcia.

- Jeśli w ten sposób ocalimy chociaż jedno dziecko, to otwarcie okna ma sens, ratowanie ludzkiego życia zawsze ma sens - mówi Sławomir Gaik, dyrektor 105. Szpitala Wojskowego.

Żarskie okno powstaje w bloku nr 12, w którym znajdują się gabinety podstawowej opieki medycznej. Będzie monitorowane 24 godziny na dobę przez pielęgniarki, swój dyżur pełnić będą również lekarze. W razie potrzeby personel natychmiast zareaguje, pozostawione dziecko bezzwłocznie zostanie objęte opieką. Pomyślano również o zapewnieniu maksimum anonimowości dla matki chcącej zostawić swoje dziecko w oknie. Szyba od strony szpitala jest w oknie matowa, personel więc nie widzi kto jest po drugiej stronie. Kobiety nie muszą się obawiać, że zostaną rozpoznane.

Sławomir Gaik
Liliana Hachani - Okno życia to nasza wspólna inicjatywa - mówi Sławomir Gaik, dyrektor 105. Szpitala Wojskowego w Żarach.

- Nie sztuką jest powiedzieć, że nie wolno zabijać, ale zaproponować jakieś alternatywne wyjście. Te okna życia zdają egzamin i dają możliwość szybkiej adopcji - mówi ks.Paweł Konieczny, proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Żarach i jeden z współtwórców okna.

W naszym województwie będzie to trzecie takie okno, po jednym ma już Gorzów i Zielona Góra, a pierwsze w Polsce w szpitalu wojskowym. W Gorzowie mieści się ono w siedzibie Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego przy ul. Wyszyńskiego 169, w Zielonej Górze znajduje się u Sióstr Św. Elżbiety przy ul. Powstańców Wlkp. 4.

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.