Kampania #NieCukrz

Czytaj dalej
Patrycja Wacławska

Kampania #NieCukrz

Patrycja Wacławska

Czym jest cukrzyca

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobór insuliny prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Cukrzyca charakteryzuje się także zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek.

Nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca jest jedną z głównych bezpośrednich i pośrednich przyczyn inwalidztwa oraz wczesnej umieralności. Długotrwały wpływ hiperglikemii jest przyczyną przewlekłych powikłań cukrzycy.

Objawy cukrzycy

Choroba może się objawiać zmniejszeniem masy ciała. Glukoza krążąca we krwi często jest wydalana przez nerki z moczem, nie przechodzi do wnętrza komórek. Komórki muszą więc szukać innego źródła energii i staje się nim tkanka tłuszczowa. W konsekwencji następuje zdecydowany, niespodziewany ubytek masy ciała w bardzo krótkim czasie.

Innym objawem jest wielomocz – obecność cukru w moczu powoduje przyklejanie się wody, co przejawia się dużą ilością oddawanego moczu. Konsekwencją tego jest też wzmożone pragnienie.

O cukrzycy może też świadczyć zwiększone łaknienie, ogólne osłabienie, pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych, świąd skóry i cukier w moczu – cukier pojawia się w moczu, gdy cukier we krwi przekroczy granicę progu nerkowego, czyli ok. 160 mg% (8,9 mmol/l).

Przyczyny cukrzycy

Cukrzyca typu pierwszego to przypadłość występująca u dzieci. Pojawia się bardzo wcześnie – praktycznie dziecko może na nią cierpieć od urodzenia. Jest to choroba autoimmunologiczna – organizm niszczy komórki odpowiedzialne za wydzielanie insuliny.

Natomiast cukrzyca typu drugiego jest typowa dla osób dorosłych. Przed zachorowaniem na nią możemy i powinniśmy (!) się bronić. Konieczne jest przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia, czyli stosowanie zbilansowanej diety oraz regularny – przynajmniej trzy razy w tygodniu – wysiłek fizyczny.

Pamiętajmy! Konsekwencją otyłości i nadwagi jest cukrzyca typu drugiego.

Żeby móc wcześnie zdiagnozować cukrzycę należy regularnie badać poziom cukru we krwi oraz mierzyć ciśnienie tętnicze.

#NieCukrz

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi kampanię edukacyjną #NieCukrz, cukier szkodzi – eksperci zaangażowani w akcję podkreślają, że w profilaktyce wielu grożnych chorób m.in cukrzycy czy nadciśnienia najistotniejsza jest prawidłowa, zbilansowana dieta, bez nadmiaru cukru i tłuszczu, bogata w warzywa i owoce oraz – oczywiście – ruch. Zmiana stylu życia może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko cukrzycy. Osoby zagrożone cukrzycą powinny również regularnie się badać.

Nawet 30 proc. dzieci w wieku 8 lat przynajmniej raz w tygodniu sięga po słodki napój z bąbelkami. Smaczny, ale naszpikowany cukrem sok lub cola lądują na stole do śniadania lub w szkolnych plecakach. Narodowy Funduszy Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia alarmują – to słodka droga do gorzkich konsekwencji: otyłości i cukrzycy. W Łódzkiem już niemal 1000 dzieci leczy się w poradniach diabetologicznych.


Cukier, otyłość – konsekwencje

to tytuł raportu przygotowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia i GUS. Dane są zatrważające: przeciętny Polak zjada 44 kg cukru w ciągu roku, ok. 67 proc. nastolatków pije napoje energetyczne. Skutek? Otyłość staje się coraz większym wyzwaniem dla polityki zdrowotnej i społecznej. Zgodnie z danymi WHO, w 2016 r. na całym świecie 39 proc. populacji dorosłej miało nadwagę, 13 proc. było otyłe. Dodatkowo, 18 proc. dzieci w wieku 5–19 lat miało nadwagę, a 7 proc. było otyłych.

Tymczasem wyniki badania Nurses Health Study wskazały, że ryzyko cukrzycy dla osób z BMI przekraczającym 35 jest 40-krotnie wyższe niż dla osób z BMI poniżej tego progu. Szacuje się, że do 65 proc. przypadków cukrzycy typu drugiego wynika z nadwagi, a cukrzyca występowała w przypadku 13–16 proc. otyłych osób.
Patrycja Wacławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.