Kąpieliska pod nadzorem

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski / Polska Press
Justyna Wojciechowska-Narloch

Kąpieliska pod nadzorem

Justyna Wojciechowska-Narloch

Osiek, Zalesie, Okonin i Grodno - te kierunki najczęściej wybierają torunianie, którzy szukają ochłody nad wodą. I choć na razie pogoda niespecjalnie sprzyja, to prawdziwe lato w końcu przyjdzie. A dla plażowiczów przecież ważna jest nie tylko czysta woda.

Przez tydzień zamknięte było popularne kąpielisko w Kamionkach (od 23 do 30 czerwca). Sanepid wydał rygorystyczny zakaz kąpieli związany z obecnością niebezpiecznej dla ludzkiego zdrowia bakterii. Po powtórnych badaniach w miniony piątek zakaz został zniesiony.

- Woda na Jeziorze Kamionkowskim jest przydatna do kąpieli i spełnia wymagania mikrobiologiczne, jakim powinna odpowiadać woda w kąpielisku - brzmi komunikat toruńskiego sanepidu z 30 czerwca.

Kamionki to jednak nie jedyne miejsce, gdzie wytchnienia od miasta szukają mieszkańcy Torunia. Popularnym kierunkiem jest Osiek nad Wisłą w gminie Obrowo (dojeżdżają tam miejskie autobusy). Sezon na tym kąpielisku zaczął się 24 czerwca i jak zapewnia sanepid - woda nie budzi żadnych zastrzeżeń. To samo dotyczy kąpielisk zlokalizowanych w Chełmży (sezon od 23 czerwca) i Zalesiu (sezon od 1 lipca). Wszystkie te kąpieliska regularnie bada toruński sanepid.

Jezioro Okonin - przepięknie położone w lasach i okolicach meandrującej Drwęcy oraz świetnie zagospodarowane jezioro Grodno w Nowogrodzie - to miejsca, które znajdują się pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Golubiu-Dobrzyniu. Oba kąpieliska mają pozytywne rekomendacje, a woda w nich spełnia wszystkie konieczne wymogi. Próbki pobierane były w czerwcu przez rozpoczęciem sezonu letniego.

Tu warto dodać, że na szczególną uwagę - także dla rodzin z dziećmi - zasługuje kąpielisko i plaża nad jeziorem Grodno, kilka kilometrów od Golubia-Dobrzynia. Samo kąpielisko jest nie tylko czyste i zadbane, ale posiada też infrastrukturę: punkty gastronomiczne, toalety, miejsca na ogniska.

Warto wybrać się też nad Jezioro Grodzieńskie we wsi Mirakowo w okolicach Chełmży. W niedalekim przysiółku Grodno mieści się z kolei ośrodek wypoczynkowy ze sprzętem pływającym, placami zabaw dla dzieci i innymi atrakcjami.

Pamiętajmy, że kąpiel w nie przeznaczonym do tego celu zbiorniku wodnym może się skończyć sensacjami żołądkowymi, wysypką, trudno gojącymi się zmianami skórnymi bądź grzybicami. Nigdy nie wolno kąpać się w akwenie, w którym woda jest mętna i ma zmienioną barwę.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.