Katowice przegłosowały metropolię GZM jednogłośnie na uroczystej sesji w Sejmiku Śląskim

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Agata Pustułka

Katowice przegłosowały metropolię GZM jednogłośnie na uroczystej sesji w Sejmiku Śląskim

Agata Pustułka

Katowiccy radni podjęli w poniedziałek, 29 maja, uchwałę pieczętującą prace nad wnioskiem o utworzenie związku metropolitalnego w województwie śląskim. Aktowi temu poświęcona została najbardziej uroczysta sesja w historii katowickiego samorządu. Wniosek o przystąpieniu do metropolii został przegłosowany jednogłośnie.

AKTUALIZACJA GODZ. 12:05:
Radni Katowic przegłosowali przystąpienie do metropolii GZM jednogłośnie. 28 radnych głosowało ZA.

AKTUALIZACJA GODZ. 12.00
Prezydent Katowic Marcin Krupa: Nazwa metropolii została wynegocjowana. Do metropolii przystąpi 41 gmin, co stanowi około połowy mieszkańców województwa.

AKTUALIZACJA

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza: To moment historyczny. Przepraszam za wzruszenie, ale każdemu z samorządowców może się udzielić. Razem możemy więcej. To ważny sygnał dla całej Polski.

Przemawia marszałek województwa Wojciech Saługa: Zetknąłem się z ideą metropolii w 2006 roku. Metropolia rodzi się przede wszystkim w sercach. Pod koniec tamtej kadencji powstała ustawa metropolitalna, która dała podwaliny pod dzisiejszy dzień. Metropolia będzie na poważnie, gdy na poważnie wykorzystamy ją w działaniach.

Sesja metropolitalna rozpoczęta przemawia wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik: - To radosny dzień dla naszego regionu. Metropolia to szansa na skok rozwojowy. Jesteśmy częścią historii, bo coś dobrego po nas zostanie - mówi Wójcik.

Pieniądze na metropolie muszą być dobrze spożytkowane - dodaje wiceminister Wójcik i dziękuje władzom Katowic, politykom wszystkich opcji oraz wojewodzie śląskiemu, marszałkowi oraz Sejmikowi. - Metropolia powstała także dzięki zaangażowaniu abp Skworca. Dziś mamy wielkie święto niech go nikt nie zepsuje.

Szef śląskiego PiS Wojciech Szarama: - Powstanie metropolii nie było oczywiste klub Parlamentarny PiS jak i prezes Kaczyński przyczynili się do powstania metropolii. Budżet jest skromny ale można go dobrze wykorzystać.

Grzegorz Tobiszowski wiceminister energii: Dziękuję za to ze mogę brać udział w tej sesji, gdy rodzi się metropolia. Z naszego regionu poszedł impuls, że mimo podziałów umieliśmy się pogodzić. Wykorzystamy to, że potrafiliśmy przekonać do metropolii innych.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek: Województwo śląskie w pełni zasługuje na metropolię. Władze centralne z odpowiedzialnością podchodzą do losu regionu.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY
Rada wyjątkowo zbiera się w sali Sejmu Śląskiego, gdzie na co dzień obraduje samorząd wojewódzki. Świadkami uchwalenia wniosku o powołanie metropolii są prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wszystkich 40 miast, które wraz z Katowicami, sformują związek, a także marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, przewodniczący sejmiku Stanisław Gmitruk i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Po zakończeniu sesji to właśnie wojewodzie złożony zostanie (przez prezydenta Katowic Marcina Krupę i przewodniczącą RM Katowice Krystynę Siejną) wniosek o utworzenie metropolii.

Za jego pośrednictwem trafi do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Najpóźniej do 30 czerwca rada ministrów wyda rozporządzenie finalnie tworzące związek. Zacznie on działać od 1 lipca tego roku, ale realizację pełni zadań oraz budżetowe finansowanie otrzyma 1 stycznia roku przyszłego.

Dzisiejsze posiedzenie Rady Miasta Katowice ma również swój symboliczny wymiar: po zakończeniu sesji podpisany zostanie akt upamiętniający nadchodzącą integrację.

Najważniejszym zadaniem metropolii będzie organizacja transportu oraz kształtowanie ładu przestrzennego, rozwój obszaru metropolii, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich i promocja związku i jego obszaru. Związek otrzyma na to ok. 280 mln zł z 5-procentowego udziału w podatku PIT.

Zobacz listę wszystkich miast i gmin, które wejdą w skład powstającej metropolii

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.