Kawałek Ameryki na sztucznej trawie

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Kawałek Ameryki na sztucznej trawie

Leszek Kalinowski

Do sierpnia gotowe ma być boisko do futbolu amerykańskiego. Skorzystają z niego zawodnicy, uczniowie, ale też i każdy z nas.

Boisko, czy jak określają inni - stadion, do futbolu amerykańskiego, to zwycięskie zadanie budżetu obywatelskiego 2015. Głosowało na nie 4.379 zielonogórzan. Okazało się, że jego wykonanie nie jest takie proste. Najpierw były kłopoty z projektowaniem, później z przyłączami energetycznymi. Wreszcie po negocjacjach udało się sprawę załatwić. A wczoraj podpisać umowę z wykonawcą. Boisko powstanie przy ul. Botanicznej, przy Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego. Będę z niego korzystać w ramach wychowania fizycznego uczniowie.

Przetarg wygrały dwie firmy zielonogórskie, które nie po raz pierwszy będę ze sobą współpracować, przy sportowej inwestycji. To Exalo Drilling i Hemet. Obie stworzyły konsorcjum.

Jak tłumaczyła Eliza Miciuła-Urban, wiceprezes firmy Hemet, najpierw rozpoczną się prace geodezyjne. - Ąciągamy humus, potem robimy wykopy, a dalej podbudowę. W tym samym czasie trzeba będzie wykonać ogrodzenie, oświetlenie. I praktycznie na samym końcu kładzie się sztuczną murawę, by nie uległa zniszczeniu podczas innych prac - mówi E. Miciuła-Urban.

Koszt inwestycji to blisko 2,8 mln zł. Zgodnie z planem boisko (67 na 117 m) ma być gotowe do 1 sierpnia br. Oprócz niego powstanie trybuna. Łącznie będzie mogło pod dachem zasiąść 700 osób.
Umowę podpisała Eliza Miciuła Urban oraz Robert Jagiełowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- To MOSIR prowadzi u nas sportowe inwestycje. Warto dodać, że Hemet dostarczał nawierzchnię do hali w Centrum Rekreacyjno-Sportowym - mówi prezydent Janusz Kubicki. - Cieszę się, że przetargi wygrywają nasze, zielonogórskie firmy. Doświadczenie pokazuje, że nie ma z nimi żadnych problemów. Inwestycje są dobrze i na czas wykonywane.

- To będzie drugie po Wrocławiu tak dobrze przygotowane boisko w kraju - podkreśla Tomasz Dzida z zielonogórskiej drużyny futbolu amerykańskiego Dragonsi. - Już planujemy ciekawe otwarcie. Dobrze nam się współpracuje z ambasadą USA i żołnierzami amerykańskimi, którzy są w Żaganiu.

Dragnosi podkreślają, że dzięki temu miejscu będzie można poczuć Amerykę w Zielonej Górze. Zapraszają na swoje otwarte treningi - w środy - do końca maja. Grają na orliku przy ul. Francuskiej. By dołączyć do sekcji juniorskiej, trzeba mieć skończone 14 lat. W seniorskiej nie ma górnej granicy wieku. Obecnie najstarszy zawodnik - wśród 40 - ma 38 lat, ale na treningi przychodził też i 50-latek.

- To sport kompletny. Potrzeba nam wysokich i niskich, szczupłych i grubszych, szybkich i wolnych - wylicza Krystian Wójcik z Dragonsów. - Dzięki miejskiemu programowi prowadzimy też zajęcia w czterech szkołach. Bierze w nich udział ponad 100 uczniów. Mamy nadzieję, że dzięki nowemu boisku zainteresowanie tym sportem będzie jeszcze większe.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.