Jarosław Reszka

Kolumna Romana Jasiakiewicza [Kronika bydgoska]

Stary Rynek już w przebudowie, a pomysły na zmiany się mnożą Fot. Dariusz Bloch Stary Rynek już w przebudowie, a pomysły na zmiany się mnożą
Jarosław Reszka

Przez ostatnie lata dyskusja wokół wyglądu Starego Rynku z maniakalnym uporem koncentrowała się wokół dwóch kwestii. Pierwsza to zachodnia pierzeja: odbudować czy nie, a jeśli tak, to w jakim kształcie? Druga to pomnik Walki i Męczeństwa: usunąć z rynku, pozostawić, przesuwając w bok, czy pozostawić, nie tykając pomnika?

Powroty tych tematów miały jeden głęboki sens: pozwalały jasno i zrozumiale dla mieszkańców różnić się bydgoskim „konserwatystom” (to ci, którzy chcą odbudowy pierzei i nie pozwalają ruszyć pomnika) oraz „liberałom”. Obie etykietki wziąłem w cudzysłowy, bo linia podziału nie zawsze jest wyraźna. Biskup Tyrawa na przykład nie całkiem należy do „konserwatystów”; co więcej, zadał im bolesną ranę, okazując brak zainteresowania dla odbudowy pierzei z kościołem - tak jak ona wyglądała przed wojną.

Zdumiewa mnie natomiast to, że kiedy już po latach tarć i oskarżeń maszyny budowlane wjechały na Stary Rynek, by wreszcie coś na nim zmienić, to następuje wysyp pomysłów na jego ozdobienie niemających związku z pierzeją i pomnikiem Walki i Męczeństwa. O pierwszym wspomniałem przed tygodniem. To pomysł przeprowadzki potężnej figury króla Kazimierza Wielkiego, który na razie czai się na koniu, ukryty za piętrowym parkingiem przy ul. Pod Blankami. Publicznie wyskoczył z tym pomysłem, notabene niegłupim, oczywiście „liberał” - prezydent Bruski.

Zdumiewa mnie natomiast to, że kiedy już po latach tarć i oskarżeń maszyny budowlane wjechały na Stary Rynek, by wreszcie coś na nim zmienić, to następuje wysyp pomysłów na jego ozdobienie niemających związku z pierzeją i pomnikiem Walki i Męczeństwa.

Ale na tym, okazuje się, nie koniec. Nie trzeba było długo czekać, by pomysł prezydenta podważył eksprezydent, aktualny radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jarosław Reszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.