Komfortowy i oszczędny. Nowy tabor i... nowy PKS

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Julia Szypulska

Komfortowy i oszczędny. Nowy tabor i... nowy PKS

Julia Szypulska

Najnowocześniejsze na rynku, a do tego bezpieczne i wygodne. Takimi autobusami będą podróżować pasażerowie PKS Białystok. Spółka kupiła osiem takich pojazdów. Będą już wozić klientów nowej spółki

To Lion’s Intercity - autobusy marki MAN wykonane na specjalne zamówienie.

- Pojazdy kupił PKS Białystok, ale od stycznia będą one służyć nowej spółce, która powstanie gdy do białostockiej dołączą pozostałe z Suwałk, Łomży, Siemiatycz i Zambrowa - poinformował wczoraj Jerzy Leszczyński, marszałek woj. Podlaskiego. - Autobusy te będą obsługiwać całe województwo podlaskie, będą jeździć do najbardziej oddalonych miejscowości w regionie, ale też obsługiwać linie dalekobieżne. Jest to sprzęt nowoczesny, komfortowy, a jednocześnie przyjazny środowisku.

Autobusy mają wygodne siedzenia i dużo miejsca między nimi - na komfortowe warunki mogą więc liczyć także wysocy pasażerowie. Nad fotelami znajdują się półki, na które bez trudu można umieścić bagaże, bez obawy, że w trakcie jazdy spadną na głowę. W wyposażeniu pojazdu jest też klimatyzacja. W środku pachnie nowością. O wszystkich zaletach przekonają się wkrótce pasażerowie. Kierowcy już są pod wrażeniem.

- Nie ma porównania do starych autobusów - nie ma wątpliwości pani Martyna, która jest kierowcą PKS. - Różnica jest ogromna. Ten autobus jest rewelacyjny.

Każdy z ośmiu pojazdów kosztował 600 tys. zł.

- Te autobusy to nasze najmłodsze dziecko - mówi z dumą Krzysztof Gawroński z MAN Truck& Bus Polska. - Mają szereg systemów, które powodują, że podróż nim jest bezpieczna. W swojej klasie ma najlepszy współczynnik oporu powietrza, a to przekłada się w sposób bezpośredni na zużycie paliwa, jak również na emisję dwutlenku węgla.

Autobusy są więc także ekologiczne. Dobrych wiadomości jest więcej - w przyszłym roku do nowego PKS mają trafić kolejne autobusy.

Wielkie łączenie PKS

Zapowiadane od wielu miesięcy połączenie wszystkich pięciu spółek PKS w województwie podlaskim wkrótce stanie się faktem. Niedawno do Sądu Rejonowego w Białymstoku trafił wniosek o wpisanie do KRS nowej spółki. Jej właścicielem nadal będzie samorząd województwa. Plan jest taki, by nowy podmiot zaczął działalność od 2 stycznia.

Połączenie ma być remedium na kłopoty finansowe, z którymi od lat borykają się spółki przewozowe. Rozwiązanie wzbudziło jednak ogromny sprzeciw społeczny, zwłaszcza wśród pracowników. Boją się o pracę.

Julia Szypulska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.