Paulina Błaszkiewicz

Komisja prawdy według Grzegorza Schetyny. Koalicja Europejska w sprawie pedofilii w Kościele

Grzegorz Schetyna (w środku) przedstawił kulisy powstania niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele Fot. Jacek Smarz Grzegorz Schetyna (w środku) przedstawił kulisy powstania niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele
Paulina Błaszkiewicz

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej przedstawił w Toruniu pomysł dotyczący powołania komisji, która rozliczy Kościół z pedofilii.

- Jeszcze w czerwcu do laski marszałkowskiej złożymy projekt ustawy o powołaniu niezależnej , państwowej komisji, która ma wyjaśnić sprawy, do których doszło w ostatnich latach i o których dziś jest głośno w Polsce od lat. Chcemy komisji, która badałyby zaniechania Kościoła, jeśli chodzi o zwalczanie pedofilii - mówił Grzegorz Schetyna podczas wczorajszej konferencji prasowej w Toruniu.

To jest sprawa państwa

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej mówił w naszym mieście, że przeciwdziałanie pedofilii to nie jest kwestia wyznaniowa, ale to sprawa organów państwa.

Komisję prawdy mają tworzyć eksperci. W jej skład ma wejść dziewięć osób: troje sędziów, troje prokuratorów i troje przedstawicieli ofiar. Komisja ma badać działania i zaniechania Kościoła, związków wyznaniowych oraz organów państwowych w zakresie ścigania i przeciwdziałania pedofilii. Jej zadaniem ma też być pomoc psychologiczna i prawna ofiarom pedofilii i utworzenie „Funduszu Zadośćuczynienia Ofiarom Pedofilii”.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.