Konstytucja dla Nauki, czyli idzie nowe na uczelnie

Czytaj dalej
Fot. Patryk Ciechanowski-Mirek
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Konstytucja dla Nauki, czyli idzie nowe na uczelnie

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Wyłonienie uniwersytetów badawczych, wsparcie dla ośrodków regionalnych, nowy system kształcenia doktorantów - tak zakłada projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższe. Uczelnie chwalą zmiany.

W środę minister nauki Jarosław Gowin odwiedzi Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wizyta nie bez powodu odbywa się właśnie w tym terminie - w miniony poniedziałek wicepremier ogłosił projekt zmian w szkolnictwie wyższym, czyli Konstutycję dla Nauki. Obiecał w nim m.in. wsparcie dla uczelni regionalnych, które wyraźnie mówiły o swoich obawach w związku z nową ustawą.

Wprowadza ona bowiem pojęcie „uczelni badawczych”. Ma być to elitarne grono 10 najlepszych ośrodków w kraju, które - jak sama nazwa wskazuje - będą przede wszystkim zajmować się badaniami naukowymi. Mają one otrzymywać przez 6 lat wyższą dotację, co najmniej o 10 proc.

Jakie zmiany wprowadza Konstytucja dla Nauki? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.