Koordynowana opieka onkologiczna w woj. podlaskim. Pilotaż już ruszył. To jeden z elementów Krajowej Sieci Onkologicznej

Czytaj dalej
Fot. szach
red

Koordynowana opieka onkologiczna w woj. podlaskim. Pilotaż już ruszył. To jeden z elementów Krajowej Sieci Onkologicznej

red

Jeśli masz stwierdzony histopatologicznie nowotwór, możesz zgłosić do się pilotażu opieki onkologicznej. Dostaniesz specjalnego koordynatora. Dzięki temu będziesz prowadzony na wszystkich etapach leczenia: od diagnostyki, poprzez terapię i rehabilitację. Wystarczy zadzwonić na infolinię.

Bardzo nam zależy, by jak najwięcej pacjentów wzięło udział w pilotażu. Dzięki temu poprawimy organizację opieki. Będziemy wiedzieli, co jest w niej dobre, a które elementy należy zmienić - mówi Dorota Kazberuk, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa w Białostockim Centrum Onkologii, koordynator medyczny programu. - Dzięki temu skróci się droga do diagnostyki i leczenia. Tak, by chorzy mieli równy dostęp do badań i leczenia onkologicznego bez względu na to, gdzie mieszkają.

Podlaskie jest kolejnym, obok pomorskiego, województwem, które zostało włączone przez Ministerstwo Zdrowia, do pilotażowego programu opieki nad pacjentami onkologicznymi. Wcześniej, bo w lutym 2019 roku, pilotaż został uruchomiony w województwach: dolnośląskim i świętokrzyskim.

W Podlaskiem pilotaż w zakresie nowotworów: piersi, płuca, jelita grubego, jajnika oraz gruczołu krokowego w naszym regionie rozpoczął się 1 grudnia 2019 roku i potrwa do końca maja 2021 r. Bierze udział w nim już 37 pacjentów. Wszyscy oni otrzymali wynik badania histopatologicznego po 1 grudnia. To warunek konieczny, by przystąpić do pilotażu.

- Każdemu pacjentowi, któremu po tym terminie pobrano materiały z guza i stwierdzono pod mikroskopem w pracowni patomorfologicznej zmianę nowotworową, będziemy proponować udział w pilotażu

- mówi dr Dorota Kazberuk, która jest też koordynatorem medycznym ds. nowotworu gruczołu krokowego.

Czytaj też: Za pomaganie dziękują nową fryzurą

Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym pilotażu w zakresie nowotworów: piersi, jelita grubego, jajnika oraz gruczołu krokowego jest Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku. W zakresie nowotworu płuca – Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku jako Współpracujący Uniwersytecki Ośrodek Kliniczny. Ośrodki współpracującymi są: SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego (szpital I poziomu); Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach (Szpital II poziomu); Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (Szpital I poziomu); Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku (Szpital I poziomu).

- Pilotaż koordynowanej opieki onkologicznej jest najważniejszym elementem Krajowej Sieci Onkologicznej. Chcemy stworzyć taką strukturę organizacyjną, która w sposób kompleksowy i skoordynowany zapewnić jak najlepszą opiekę dla naszego pacjenta, w oparciu o jednolite standardy diagnostyczne i lecznicze

- podkreślała Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Zgodnie z tymi założeniami pacjenci, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania, będą mieli zapewniony równy dostęp do świadczeń onkologicznych, a także monitorowani pod względem postępów i jakości leczenia. Wszystko po to, aby chory onkologicznie nie gubił się w systemie, ale był prowadzony od momentu podejrzenia nowotworu na wszystkich etapach - począwszy od diagnostyki, poprzez terapię i rehabilitację.

- W praktyce wygląda to tak, że pacjent z rozpoznaniem powinien zostać skierowany przez lekarza kierującego na badania lub nawet lekarza rodzinnego do poradni onkologicznej lub takiej, która odpowiada schorzeniu. Jeżeli jest ona przy szpitalu objętym pilotażem, to jego pracownicy powinni pokierować chorym - mówi Dorota Kazberuk.

Czytaj też: Bez psychologa się nie obejdzie

Pacjent może też zadzwonić call center przy Białostockim Centrum Onkologi. Numer telefonu 85 66 46 888.

Nasze dyspozytorki pomogą mu umówić wizytę jak najbliżej miejsca zamieszkania

- zapewnia zastępca dyrektora BCO.

Infolinia to jeden z elementów pilotażowej sieci onkologicznej. Call Center przy BCO działa od września ubiegłego roku. Do tej odnotowano 11 828 połączeń.

Chorzy, którzy przystąpią do programu, otrzymają wsparcie specjalnych koordynatorów. Na jednego przypada 40 nowych pacjentów w danym miesiącu.

- Nasze koordynatorki, którymi są pracownicy administracyjni, pomaga pacjentowi już na etapie diagnostyki: w ustaleniu terminów badań diagnostycznych, porad lekarskich - wylicza dr Barbara Kazberuk.

Bardzo ważnym elementem pilotażu jest tzw. biobankowanie. Od lat jego prekursorem jeśli chodzi o nowotwór płuc jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

- Z racji na nasze unikalne doświadczenie w skali kraju w dziedzinie biobankowania zostaliśmy obarczeni obowiązkiem wykorzystywania pobranego materiału nie tylko do diagnozowania pacjentów, ale tez zdobywania wiedzy po to, by lepiej rozwijać diagnostykę u przyszłych pacjentów z chorobami onkologicznymi - mówi prof. Marcin Moniuszko, pełnomocnik dyrektora USK ds. pilotażu onkologicznego, prorektor os. nauki i rozwoju UMB. - Do tej pory znaczna część tego materiału po prostu się marnowała. Bardzo chcielibyśmy, by w przypadku tych czterech pozostałych nowotworów liczba pobranego materiału zdecydowanie wzrosła.

- Szpitale, które biorą udział w pilotażu, mogą liczyć na lepsze finansowanie. - Nawet do 30 proc. więcej do umowy obejmującej leczenie onkologiczne

- mówi Maciej Olesiński, dyrektor podlaskiego NFZ.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.