Kraków. Powstaje film o feministkach z dwudziestolecia międzywojennego

Czytaj dalej
Paweł Gzyl

Kraków. Powstaje film o feministkach z dwudziestolecia międzywojennego

Paweł Gzyl

„Siłaczki” to fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię naszych prababek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku.

Film pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych.

- Historia polskich "Siłaczek"- "naszych bojownic" - jak pisała o nich Cecylia Walewska ówczesna kronikarka ruchu kobiecego - jest niebywale inspirująca i uważam, że powinna być powszechnie znana. Prawa wyborcze to nie jest prezent, który Polki otrzymały od Piłsudskiego wraz z nadejściem niepodległości w 1918. O te prawa nasze prababki zabiegały przez lata. Dzięki ich wysiłkom mamy nie tylko prawa polityczne, ale także możemy kształcić się na uniwersytetach czy dysponować własnymi pieniędzmi. To są dziś dla nas oczywiste kwestie, ale niewiele ponad sto lat temu nie miałyśmy tych praw - tłumaczy reżyserka obrazu, Marta Dzido.

Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski, twórcy m.in. głośnego i wielokrotnie nagradzanego dokumentu o bohaterkach Sierpnia ’80 – „Solidarność według kobiet”. Był to pierwszy polski film dokumentalny współfinansowany z crowdfundingu. Autorzy chcą w ten sam sposób sfinansować również część prac nad „Siłaczkami”.

Czytaj więcej:

 • Dzido i Śliwkowski zbierają środki. Na co?
 • Co stanowi główny wątek filmu?
Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.