Jarosław Reszka

KRONIKA BYDGOSKA. Oszczędzania, niestety, trzeba uczyć metodą kija i marchewki

Kurtyna wodna na Starym Rynku cieszy, ale problemów z suszą nie zażegna Fot. Wojciech Arkuszewski Kurtyna wodna na Starym Rynku cieszy, ale problemów z suszą nie zażegna
Jarosław Reszka

W kwestii pieniędzy i tego, czego nam się od życia należy, to sąsiad… wyczerpał studnię głębinową, a przy okazji zajechał pompę wodną. Wcześniej można było mu tylko zazdrościć. Ładnie urządził ogród. O dobry nastrój roślin i gospodarza dbało w nim inteligentne urządzenie nawadniające.

Najwyraźniej jednak inteligentne nie na tyle, by oszacować poziom wody w studni i skalkulować podlewanie tak, by zieleń była syta i studnia cała. Na biednego nie trafiło - pomyślą zazdrośnicy - zwłaszcza gdy zazdrośnik ma ogród czy działkę blisko Brdy. Ale na biednego też może trafić - przestrzegam licznych działkowiczów, którzy niepomni przestróg fachowców od rana do wieczora trzymają ogrodowe krany w pozycji „Cała naprzód!”.

Wprawdzie susza na Pomorzu i Kujawach przydarza się niemal co roku - ostatnio na zmianę z nawałnicami - lecz tak suchej i gorącej wiosny, jak ta, która się właśnie skończyła, jak sięgam pamięcią w bydgoskim fyrtlu nie było. Nic nie zapowiada też większego deszczu w najbliższym okresie. Podejrzewam więc, że przykre niespodzianki z wodą mogą tego lata stać się kłopotem nie tylko rolników. Za suszę zaś zapłacimy wszyscy, bo na wsi ani na dobre zbiory liczyć nie można, ani tym bardziej na tanią (czytaj: ukraińską) siłę roboczą. Względnie tanie pozostaną pewnie zatem tylko przysmaki z chińskiego pola.

 • dlaczego kij na marnujących wodę okazał się tak krótki?
 • co z naszym oszczędzaniem wody?

Przeczytasz w dalszej części Kroniki Bydgoskiej

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jarosław Reszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.