Ksiądz doradza leśnikom. Na odległość

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Julia Szypulska

Ksiądz doradza leśnikom. Na odległość

Julia Szypulska

Nowe stanowisko w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Dobrze płatne? Lasy zasłaniają się ochroną danych.

Zmieniły się władze, powstało nowe stanowisko. Szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku powołał doradcę ds. edukacji społecznej. Został nim... ksiądz, pełniący posługę w diecezji drohiczyńskiej. Ks. Tomasz Grzegorz Duszkiewicz został zaangażowany w styczniu br. na dość enigmatycznie brzmiącym stanowisku ds. współpracy z otoczeniem regionalnym.

Na temat nowego doradcy użytkownicy jednego z forów dyskusyjnych poświęconych Lasom wymieniają się kąśliwymi uwagami. Żartują z zakresu obowiązków na nowym stanowisku. Ich opis jest równie niejasny, co nazwa stanowiska. Do zadań księdza należy: „doradztwo i opiniowanie działań z zakresu kształtowania relacji RDLP w Białymstoku - otoczenie regionalne”, a także np. „współpraca z lokalnymi władzami”.

Jak tłumaczy Jarosław Krawczyk, rzecznik RDLP w Białymstoku, stanowisko zostało utworzone w listopadzie ub. roku. Jednak osoba je zajmująca przeszła do pracy w centrali Lasów Państwowych.

Ksiądz Duszkiewicz ją zastąpił. Najwyraźniej wśród pracowników RDLP zabrakło fachowców zdolnych podołać tym zadaniom.

Jakie kwalifikacje ma duchowny? Być może pomocny w zdobyciu pracy okazał się fakt, że ksiądz był w diecezji drohiczyńskiej kapelanem myśliwych.

- Ksiądz Tomasz Grzegorz Duszkiewicz jest obywatelem polskim, posiadającym odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie pedagogiczne, a jego zatrudnienie w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku jest zgodne z przepisami - informuje Jarosław Krawczyk.

Jak widać wymagania nie były szczególnie wygórowane. Takie same, a nawet wyższe kwalifikacje ma wiele osób, jednak to nie im było dane dostać pracę w Lasach Państwowych. Instytucja ta jest uznawana za jednego z lepszych pracodawców w sferze budżetowej, zwłaszcza pod kątem wynagrodzeń.

Ile zarabia nowy doradca RDLP w Białymstoku, nie wiadomo. Firma zasłania się ochroną danych osobowych.

Udało nam się natomiast ustalić, jakie konkretnie zadania będzie miał ks. Duszkiewicz. Zorganizuje w tym roku dwa wydarzenia.

- Będą to ogólnopolskie uroczystości odsłonięcia pomnika Danuty Siedzikówny - Inki w Nadleśnictwie Browsk i Ekologiczne Europejskie Forum Młodych w Puszczy Białowieskiej - precyzuje Jarosław Krawczyk.

Ustaliliśmy też, że ksiądz jest zatrudniony w systemie telepracy. To nieco wyjaśnia, dlaczego nowy doradca jest nieuchwytny. W białostockiej siedzibie Lasów go nie ma. Z kolei telefon komórkowy umieszczony przy jego nazwisku na stronie internetowej RDLP nie odpowiada. Okazuje się, że ksiądz Duszkiewicz jest bardzo zajętym człowiekiem. Trudno go zastać także w parafii pw. św. Ojca Pio w Węgrowie (woj. mazowieckie), do której w ubiegłym roku przydzielił go biskup drohiczyński.

- Pojawia się tutaj na dzień, czy dwa - usłyszeliśmy w parafii. - Ma dużo obowiązków. Mogę do niego zadzwonić i poprosić żeby oddzwonił pod ten numer - zaproponował rozmówca.

Słowa dotrzymał. Ks. Duszkiewicz - jak przypuszczamy, bo się nie przedstawił - oddzwonił. Nie udało nam się go jednak zapytać o nietypową, jak na księdza, pracę w Lasach Państwowych. Kiedy usłyszał, że dodzwonił się do „Gazety Współczesnej” rozłączył się, przekazując pozdrowienia.

- Ksiądz doradcą w Lasach Państwowych? - dziwi się prof. Jerzy Kopania, etyk z UwB. - Kapłan może, a nawet powinien pełnić pewne funkcje doradcze, ale bezpłatnie i tam gdzie chodzi o wymiar duchowy, religijny. Ta sprawa powinna zostać sprawdzona przez organy ścigania, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa.

Julia Szypulska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.