red

Książnica Podlaska zdigitalizuje ok. 2200 archiwalnych numerów „Gazety Współczesnej”. To kontynuacja "Skarbca dziedzictwa kulturowego"

Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej, podpisuje umowę z urzędnikami marszałka na dofinansowanie digitalizacji "Gazety Współczesnej& Fot. Książnica Podlaska Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej, podpisuje umowę z urzędnikami marszałka na dofinansowanie digitalizacji "Gazety Współczesnej"
red

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zdigitalizuje ok. 2200 archiwalnych numerów „Gazety Współczesnej” oraz zakupi niezbędny do tego sprzęt. Wartość całego projektu to ponad 1,1 mln zł.

W ramach projektu „Skarbiec kultury – edycja II – digitalizacja zasobów” Książnica Podlaska zdigitalizuje oraz udostępni poprzez nowoczesny system informatyczny, dziewięć archiwalnych roczników „Gazety Współczesnej” z lat 1992-2000 (w sumie ok. 2200 obiektów), będących w posiadaniu tejże biblioteki. W tym celu instytucja zakupi aparat do digitalizacji z osprzętem, niezbędny sprzęt komputerowy, sprzęt do serwerowni, system informatyczny (aplikację) oraz usługę udostępniania zdigitalizowanych materiałów w chmurze.

- Książnica Podlaska jest największa biblioteką w województwie podlaskim, od kilku lat odnotowujemy stały wzrost użytkowników, co pociąga za sobą konieczność ulepszania i nieustannego poszerzania oferty oraz przystosowywania się do wzrastających oczekiwań Czytelników, którzy już dopytują kiedy kolejne roczniki lokalnej prasy będą dostępne za pośrednictwem Internetu, bez konieczności wychodzenia z domu – mówi Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Zobacz też: Maszyna trafiła do książnicy

Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie dostępności do zasobów Książnicy Podlaskiej, przy jednoczesnej ochronie posiadanych egzemplarzy nie tylko „Gazety Współczesnej”, ale też innych dokumentów, czasopism i książek, podatnych na zniszczenie (co może w przyszłości skutkować ograniczeniem dostępu do analogowej wersji zbiorów).

Z efektów projektu będą mogli korzystać wszyscy czytelnicy, w tym osoby niepełnosprawne, które nie mogą korzystać ze zbiorów stacjonarnych (dostęp poprzez aplikację).

Projekt jest kontynuacją, realizowanego w latach 2016-2018 projektu „Skarbiec dziedzictwa kulturowego”, w ramach którego
Książnica Podlaska m. in. zakupiła i zainstalowała komorę fumigacyjną służącą do odgrzybiania i dezynfekcji własnych akt, archiwaliów i zbiorów bibliotecznych, skaner do digitalizacji zbiorów, odkurzacz do czyszczenia książek i wyposażenie sali audiowizualnej, a także wykonała konserwację dziesięciu, najbardziej sfatygowanych starodruków, będących w posiadaniu Książnicy Podlaskiej.

Czytaj też: Konkursy na nowy rok

Łączny koszt inwestycji w ramach projektu „Skarbiec kultury – edycja II – digitalizacja zasobów” wynosi 1 144 023 zł, dotacja w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości (85%) stanowi 972 419,55 zł. Pozostała kwota stanowi wkład własny Książnicy Podlaskiej (finansowany z budżetu województwa).

Termin realizacji projektu: marzec 2020 – czerwiec 2021.

Projekt ten został wyłoniony do dofinansowania w ramach działania 8.1 RPOWP – rozwój usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną, (typ projektu: Digitalizacja zasobów będących w posiadaniu instytucji publicznych oraz ich ponowne wykorzystanie).

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.