Kto może stracić 500 plus?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Marta Zbikowska

Kto może stracić 500 plus?

Marta Zbikowska

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada uszczelnienie programu 500 plus. Proponowane zmiany dotyczą głównie osób pobierających zasiłek na pierwsze dziecko.

Samotni rodzice ubiegający się o zasiłek wychowawczy (500 plus) będą musieli przedstawić dokument potwierdzający zasądzenie alimentów, prowadzącym działalność gospodarczą nie wystarczy już oświadczenie o wysokości dochodów, a ci, którzy deklarują utratę dochodów w ostatnim czasie, będą dokładniej sprawdzani.

To niektóre propozycje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej, które mają uszczelnić system przyznawania świadczenia 500 plus.

O przymiarkach do „uszczelnienia” Programu 500 Plus minister Elżbieta Rafalska mówiła od dawna. W kwietniu resort opublikował przyjęty przez rząd dokument „Przegląd systemów wsparcia rodzin”. Zawierał on rekomendacje, oceny i propozycje zmian w polityce rodzinnej. Na jego postawie powstał projekt nowelizacji ustawy wprowadzający zmiany w Programie Rodzina 500 Plus. Mogą one zacząć obowiązywać od sierpnia tego roku.

Wszystkie zaktualizowane informacje na temat Programu 500   i potrzebne dokumenty można uzyskać np. w Poznańskim Centrum Świadczeń
Filip Kowalkowski O przymiarkach do „uszczelnienia” Programu 500 Plus minister Elżbieta Rafalska mówiła od dawna

Rodzinom, które pobierają zasiłek wychowawczy od kwietnia 2016 roku, czyli od początku funkcjonowania programu, pieniądze przyznano do końca września 2017 roku. Od 1 sierpnia mają one składać wnioski o 500 plus na nowy okres zasiłkowy. Muszą się jednak liczyć z tym, że będą już wtedy obowiązywały nowe zasady.

Jedna z większych zmian dotyczy samotnych rodziców. Nie wystarczy już deklaracja zapewniająca o tym, że samotnie wychowuje się dziecko. Składając wniosek, trzeba będzie przedstawić sądowe zasądzenie alimentów od drugiego rodzica.

- Takie samo sito obowiązuje w przypadku ustawy o świadczeniach rodzinnych - tłumaczy Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń. - Chodzi o to, aby wyeliminować przypadki nadużyć. Uważam, że należy jednak pamiętać o tych prawdziwych samotnych rodzicach, którzy z różnych względów nie mają alimentów zasadzonych przez sąd. Warto byłoby wprowadzić okres przejściowy, aby dać im szansę na uporządkowanie swoich spraw bez utraty zasiłku.

W projekcie została także doprecyzowana kwestia związana z opieką naprzemienną. W jej przypadku kwotę zasiłku dzieli się na połowę i każdy z rodziców otrzymuje na dziecko po 250 złotych.

Ile rodzin w Wielkopolsce może stracić zasiłek od września? Nie wiadomo. - Nie zbieramy informacji dotyczących samotnych rodziców składających wnioski o zasiłek - informuje biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu i dodaje, że nie komentuje planowanych zmian, gdyż nie znalazły się one w oficjalnym komunikacie ministerstwa.

Kolejna zmiana to obliczanie dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadzie ryczałtu.

- Taki sposób zarabiania deklaruje nie więcej niż 10 proc. osób ubiegających się o 500 plus, ale zazwyczaj dochody w ich oświadczeniach są bardzo niskie - mówi Damian Napierała.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej samo będzie ustalać, ile zarabia przedsiębiorca, ogłaszając w formie obwieszczenia corocznie wysokość kwoty, na podstawie badań prowadzonych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Ministerstwo postanowiło również ukrócić proceder dostosowywania dochodów do kryteriów programu 500 plus. Każdy, kto zgłosi utratę dochodu spowodowaną rozwiązaniem umowy o pracę czy zmianą warunków wynagrodzenia, będzie po 3 miesiącach sprawdzany. Jeśli okaże się, że z tym samym pracodawcą podpisał umowę przywracającą stare zasady, zasiłku wychowawczego nie dostanie.

Wszystkie zaktualizowane informacje na temat Programu 500   i potrzebne dokumenty można uzyskać np. w Poznańskim Centrum Świadczeń
Łukasz Gdak Wszystkie zaktualizowane informacje na temat Programu 500 i potrzebne dokumenty można uzyskać np. w Poznańskim Centrum Świadczeń

------------------------------------------------------------------------
Samotność to trudna sprawa - Komentarz Marty Żbikowskiej

Wszystkie zaktualizowane informacje na temat Programu 500   i potrzebne dokumenty można uzyskać np. w Poznańskim Centrum Świadczeń
Grzegorz Dembinski

Próby wkomponowania samotnego rodzicielstwa w urzędowe definicje to we współczesnych czasach zadanie dość karkołomne. Czy jeśli ojciec dziecka (może to być również matka) wyjechał za granicę, tam pracuje i dobrowolnie przesyła pieniądze, a dwa razy w roku odwiedzi swoją rodzinę i zabierze dzieci na krótkie wakacje, to dzieci wychowują się w pełnej rodzinie? Czym różni się ich sytuacja od tej, gdy ojciec regularnie płaci alimenty, mieszka w pobliżu i spędza z dziećmi co drugi weekend? Dlaczego jednej matce zasiłek się należy, a drugiej nie?

Ocenianie rzeczywistości na podstawie formalności i dokumentacji jest ryzykowne, ale ciągle powszechne. Rozumiem próby wyeliminowania oszustw, które bardziej niż przepisy działają na szkodę samotnych rodziców. To osoby, które oszukują, sprowadzają na uczciwych rodziców podejrzenia i uprzedzenia. I to oni są przyczyną wprowadzania przepisów utrudniających życie wszystkim samotnym matkom i ojcom.

Marta Zbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.