Anna Janik, beta

Kto nie może zagrać z Jurkiem Owsiakiem w finale WOŚP? Służby podlegające ministrom nie mają przyzwolenia

Kto nie może zagrać z Jurkiem Owsiakiem w finale WOŚP? Służby podlegające ministrom nie mają przyzwolenia Fot. Krzysztof Kapica
Anna Janik, beta

Policja będzie jedynie dbać o bezpieczeństwo kwestujących, a strażacy do pokazów wysyłają druhów z OSP. Powód? Nie ma przyzwolenia władzy na zaangażowanie w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w niedzielę.

Ani pokazów musztry paradnej żołnierzy, ani atrakcji organizowanych tradycyjnie przez policję, straż pożarną czy żołnierzy zawodowych podczas najbliższego finału WOŚP nie będzie. W zasadzie nikogo już to nie dziwi, bo tak jest od kilku ostatnich lat.

PiS od lat krytykuje akcję Jerzego Owsiaka, dlatego poszczególni ministrowie, jak tylko mogą, blokują udział służb mundurowych.

- Ubolewamy nad tym, ale dopóki nie zmieni się władza, tak właśnie będzie - mówi bez ogródek Sławomir Andres, szef sztabu WOŚP, działającego przy IV LO w Rzeszowie. - Te atrakcje zawsze przyciągały dużą uwagę i to ogromna strata, ale wierzę, że jednak to sytuacja przejściowa i któregoś dnia służby mundurowe znów zagrają z nami - dodaje.

Taka polityka władzy nie spotyka się jednak z akceptacją wielu mundurowych, którzy chętnie do imprezy dołożyliby swoją cegiełkę. Zwłaszcza że robili to od lat.

- Już w ubiegłym roku dostaliśmy jasne wytyczne, żeby się tam nie pojawić. Kilka lat temu robiliśmy duże pokazy, mnóstwo dzieciaków przymierzało nasze hełmy, a teraz mamy zostać w domu albo w jednostce - mówi Wirtualnej Polsce strażak z PSP na Podkarpaciu.

Dlatego straż pożarna, choć sama nie może, do imprezy zachęca druhów z OSP. Ci podlegają samorządom, więc na WOŚP się pojawią.

- Zapraszamy do oglądania pokazu umiejętności druhów OSP. Będzie można obejrzeć także wozy i sprzęt strażacki - mówi mł. bryg. Marcin Betleja z KW PSP w Rzeszowie.

W dalszej części materiału: 

 • co w wojskowymi?
 • co z zabezpieczeniem finału WOŚP?
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Anna Janik, beta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.