Ktoś podciął drzewa stojące przy drodze

Czytaj dalej
Fot. Mario (o)
Artur Janowski

Ktoś podciął drzewa stojące przy drodze

Artur Janowski

Okaleczone pnie można zobaczyć na trasie pomiędzy Chróściną a Wawelnem. Drogowcy mówią, że będą musieli ściąć te drzewa.

Podcięte drzewa zauważył jeden z kierowców i aż złapał się za głowę. Potężne drzewa wyglądały, jakby zaraz mogły się przewrócić na pobliską jezdnię. Tymczasem drogą wojewódzką nr 435 - pomiędzy Chróściną w gminie Dąbrowa a Wa­wel­nem w gminie Kompra­chcice jeżdżą codziennie setki samochodów.

- Tak podciąć drzew mógł tylko jakiś wariat albo osoba, której bardzo zależało na tym, aby te drzewa zniknęły z tego terenu – opowiada osoba, która widziała nacięcia.

Drogowcy długo nie potrafili uwierzyć, że ktoś mógł specjalnie uszkodzić drzewa, a potem je tak pozostawić.
- To na pewno nie są prace przez nas zlecone, na miejsce już jadą nasi ludzie, zawiadomiliśmy także policję – powiedział nam w piątek Arkadiusz Branicki, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu.

Na miejscu okazało się, że podcięcia są na dwóch drzewach, które mają obwód około trzech metrów. Uszkodzenia wykonano bardzo precyzyjnie na głębokość do 3 do 4 centymetrów. Według drogowców, trudno mówić o przypadku.

Za celowe zniszczenie zieleni grozi od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia

- W ocenie naszych specjalistów tak grube drzewa nie przewrócą się na jezdnię, ale też nie ma szans na ich uratowanie – przyznaje Branicki. - Niestety, ktoś osiągnął swój cel. W najbliższym czasie te drzewa zostaną wycięte, podobnie jak sąsiednie, które wcześniej zakwalifikowano do usunięcia.

ZDW zapowiada, że poza policją, która była już na miejscu, zawiadomi także prokuraturę. Józef Sagan, architekt krajobrazu z Opola przyznaje, że kiedyś spotkał się z podobnym przypadkiem uszkodzenia drzewa.

- Takie podcięcie skazuje roślinę na śmierć – ocenia Sagan. - Niestety, ludzie potrafią też drzewa truć. Niektórzy wylewają chemikalia w ziemię, inni nawiercają otwory i w nie wstrzykują różne substancje chemiczne. Takie zachowania są godne potępienia i zakazane prawem. Najczęściej robią to właściciele działek, którzy chcą z jakiegoś powodu usunąć zdrowe drzewo.

Artur Janowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.