Anna Stasiewicz

Lato w ogrodzie to nie tylko odpoczynek

Lato to czas, kiedy nasz ogród jest najbardziej kolorowy. By wyglądał pięknie, musimy jednak włożyć w to sporo pracy. Fot. pixabay Lato to czas, kiedy nasz ogród jest najbardziej kolorowy. By wyglądał pięknie, musimy jednak włożyć w to sporo pracy.
Anna Stasiewicz

Mając ogród czy działkę, musimy wykonywać rozmaite prace i to bez względu na porę roku.

Długie czerwcowe i lipcowe dni, ciepłe letnie wieczory. To wymarzona pora, by odpoczywać w swoim ogrodzie czy na działce.

Ale ci, którzy są posiadaczami ogrodu, doskonale wiedzą, że na dłuższy odpoczynek latem nie można sobie właściwie pozwolić. Bo przy palącym słońcu trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin, a kiedy z kolei pada i przy okazji jest ciepło, z ziemi w zastraszającym tempie wychodzą chwasty. Pielenie to nie jest moje ulubione zajęcie, ale bez niego łatwo zniweczyć nasz wcześniejszy wysiłek. Bo kto chciałby patrzeć na zachwaszczony ogród?

Lato to też moment, kiedy posadzone wiosną kwiaty zaczynają przekwitać. Z żalem patrzę, jak kupione w kwietniu bratki, stokrotki czy niezapominajki przekwitają. Taka jest jednak kolej rzeczy i najwyższy zmienić kolory w naszych doniczkach.

Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z ogrodem, najlepsze będą popularne turki, czyli aksamitki albo na przykład pelargonie. Atrakcyjnie prezentują się też lobelie. W czerwcu możemy też jeszcze wysiać kwiaty dwuletnie takie jak bratki, stokrotki czy malwy.

Jeśli w naszym ogrodzie rosną drzewa czy krzewy jagodowe, to pod koniec czerwca i w lipcu możemy cieszyć się pierwszymi owocami.

Latem kwitną nie tylko kwiaty, ale również niektóre krzewy. Na początek lata przypada najbardziej obfite kwitnienie róż.

Pamiętajmy też o tym, by nasze rośliny obserwować. Szczególnie dokładnie przyglądamy się młodym pędom i liściom. Po co? Sprawdzamy, czy nie ma na nich szkodników oraz oznak chorób.

Ważne jest też nawożenie posadzonych roślin. Jeśli zasililiśmy je już tradycyjnym nawozem mineralnym, to w czerwcu, najpóźniej na początku lipca ponownie nawozimy rośliny nawozem wieloskładnikowym.

Jeśli mamy trawnik, to pamiętajmy, że lato to okres jego najbardziej intensywnego wzrostu. I dlatego też nasz trawnik wymaga częstego koszenia: minimum raz w tygodniu, niekiedy częściej.

Jeśli w ogródku mamy oczko wodne, to za sadzenie roślin wodnych możemy zabrać się właśnie w tym miesiącu. Pielęgnacja roślin, czyli ich podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie, cięcie i usuwanie przekwitłych kwiatów to z kolei nasze zadania na lipiec.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.