Lekarzy gubi rutyna. Za ich błędy płacimy życiem

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Helena Wysocka

Lekarzy gubi rutyna. Za ich błędy płacimy życiem

Helena Wysocka

Kobieta zmarła, bo chirurg źle wykonał badanie - tak twierdzi pogrążona w żałobie rodzina. Postępowanie w sprawie błędu lekarskiego właśnie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach. Medyczne błędy badają też śledczy w Białymstoku i Łomży.

Łomżyńska prokuratura przygląda się sprawie zgonów dwóch noworodków, a białostocka bada przyczynę śmierci mężczyzny, który trafił do szpitala po tym, jak napił się żrącej substancji.

- Postępowań dotyczących błędów lekarskich jest z roku na rok coraz więcej - mówi Zbigniew Dudko z białostockiego oddziału stowarzyszenia Primum Non Nocere. - Skąd się to bierze? Z jednej strony wzrastają oczekiwania i świadomość pacjentów, a z drugiej - niektórych lekarzy gubi rutyna.

Czasami gubi ich także podejście do pacjentów - takie z przymrużeniem oka. Zwłaszcza w przypadkach, gdy są to ludzie starsi i schorowani.

Ale lekarze taką oceną są oburzeni. Twierdzą, że pacjent jest dla nich najważniejszy. Że nad każdym, młodym, czy starym, pochylają się z równą troską. Tyle tylko, że w podlaskich szpitalach brakuje kadry. Personel jest więc przepracowany i ma za mało czasu dla pacjentów, a to sprzyja błędom.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Helena Wysocka

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Piotr Urbanek

Trzeba unikać białych śmierci, czyli soli, cukru i lekarzy pierwszego i następnego kontaktu. Osobiście wyznaję zasadę, że trzeba samemu dbać o zdrowie - lekarze je przywracają tylko przez przypadek, bo z reguły leczą tzw "statystycznego pacjenta", lub "ciekawy przypadek". Medycyna nie umie czynić cudów. Jak mamy umrzeć, to nam w drewnianym kościele cegła na łeb spadnie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.