Licealiści wymyślą nam miejskie skwery

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Grzegorz Kozakiewicz

Licealiści wymyślą nam miejskie skwery

Grzegorz Kozakiewicz

Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję zagospodarowania terenów zielonych w Żarach. Czy licealiści potrafią zastąpić miejskiego ogrodnika?

Miasto ogłosiło konkurs na koncepcję zagospodarowania placu Łużyckiego i skweru przy ul. Zakopiańskiej. Zaadresowany został on do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Najlepsze prace z poszczególnych szkół trafią do etapu miejskiego.

Nadesłane projekty powinny być wykonane na bazie aktualnego podkładu geodezyjnego i zawierać informację o układzie komunikacyjnym i doborze gatunkowym planowanej roślinności.
Komisja złożona z przedstawicieli ratusza oceni funkcjonalność rozwiązań, pomysłowość i innowacyjność projektów. Liczyć się będzie także powiązanie z istniejącym otoczeniem.

Jak dowiadujemy się w magistracie, najlepsze prace zostaną wykorzystane. Czy to odpowiedź na postulat radnych z komisji mienia komunalnego, którzy apelowali ostatnio o zatrudnienie ogrodnika miejskiego?

Plac Łużycki jest jednym z dwóch miejsc, które zainspirować mają żarskich uczniów szkół średnich do zabawy z przestrzenią miejską.
Grzegorz Kozakiewicz Plac Łużycki jest jednym z dwóch miejsc, które zainspirować mają żarskich uczniów szkół średnich do zabawy z przestrzenią miejską.

Idea angażowania młodzieży przy kształtowaniu przestrzeni publicznej jest słuszna, choć na pewno trudna do zrealizowania w mieście, które o zieleń nie dba. Gdzie nie docenia się rozwiązań przedwojennych planistów i gdzie trudno o przykłady innowacyjności i pomysłowości.

Miejmy nadzieję, że kiedyś się to zmieni, a przyszły ogrodnik będzie umiał więcej niż licealiści.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.