Liczba Pi "świętuje" dwa razy w roku

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Łuszyńska

Liczba Pi "świętuje" dwa razy w roku

Katarzyna Łuszyńska

Dzień tej wyjątkowej liczby przypada 14 mara i 22 lipca. O Pi opowiedziała nam dr Agnieszka Tereszkiewicz.

Skąd bierze się fenomen liczby π i to, że mimo upływu czasu, nadal fascynuje ona uczonych?

Liczbę Pi definiuje się jako stosunek obwodu koła do jego średnicy. Fakt, że ta proporcja jest jednakowa dla wszystkich okręgów, niezależnie od ich wielkości sprawił, że stała się interesująca. Jest to również liczba niewymierna, czyli taka, której nie można przedstawić jako iloraz dwóch liczb całkowitych. Naukowcy opisując otaczającą nas rzeczywistość natrafiają na stałe. Chcąc zrozumieć powody dla których pojawiają się właśnie takie, a nie inne liczby badają je intensywnie. Następnie szukają nowych możliwości dla ich zastosowania. Dlatego zainteresowanie liczbą Pi nie maleje.

Dlaczego naukowcy cały czas próbują obliczyć liczbę Pi?

Do większości współczesnych obliczeń wystarcza przybliżenie liczby π do 40 miejsc po przecinku. Jednak nie wiemy czy w niedługim czasie nie przyda się bardziej precyzyjna znajomość tej liczby. W większości przypadków najpierw naukowcy odkrywają i badają czysto teoretycznie pewne zagadnienia, a dopiero później, po zaprezentowaniu swych teorii światu, tylko niektóre z nich znajdują zastosowanie i stają się kluczem do przełomowych odkryć.

Co byśmy zrobili bez liczby π?

Przykłady można mnożyć, ale podam tylko dwa. Jazda samochodem nie byłaby tak komfortowa, gdyż nie można by było skonstruować czterech identycznych kół. Poza tym, gdyby nie znajomość liczby, nie doszłoby do optymalizacji fal dźwiękowych, a co za tym idzie, nie zostałyby skonstruowane wszystkie zdobycze techniki wykorzystujące przesyłanie dźwięku.

Czy są jakieś ciekawostki dotyczące liczby π, o których nie wszyscy wiedzą?

Ciekawostką może być to, że przybliżenie liczby Piπdo czterech miejsc po przecinku występuje w piramidzie Cheopsa, jako stosunek sumy dwóch boków podstawy do wysokości. Kolejnym interesującym faktem jest to, że pierwsze obchody Dnia Liczby Pi odbyły się 14 marca 1988 w San Francisco. Warto w tym miejscu dodać, że miesiąc i dzień wybrane zostały nieprzypadkowo, bowiem odnoszą się one do przybliżenia liczby Pi do dwu miejsc po przecinku: 3.14. Ciekawostką także jest to, że w języku angielskim Pi wymawia się tak samo jak pie - ciasto. Dlatego w Dniu Liczby Piπw instytucjach, w których jest obchodzony, nie może zabraknąć tego dnia różnego rodzaju zazwyczaj okrągłych ciast. Interesująca jest także sama nazwa liczby Pi, bowiem na cześć naukowca Ludolpha van Ceulena nazywana jest też ludolfiną. Ceulen w 1596 roku obliczył wartość liczby Pi do 35 miejsca po przecinku.

Czy istnieją podobne liczby do liczby π?

Inne ciekawe stałe to liczba Eulera, nazywana też liczbą Nepera. W szkole średniej spotykamy ją w podstawie logarytmu naturalnego, na studiach technicznych w liczbach zespolonych. Kolejną liczbą jest złota liczba, związana nierozerwalnie ze złotą proporcją. Konstrukcje i obrazy tworzone w oparciu o nią, postrzegane są jako wyjątkowo piękne.

Katarzyna Łuszyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.