Liga Obrony Kraju zaprasza na ferie na strzelnicy

Czytaj dalej
Fot. Małgorzta Fudali Hakman
Małgorzta Fudali Hakman

Liga Obrony Kraju zaprasza na ferie na strzelnicy

Małgorzta Fudali Hakman

Rozmowa z Mariuszem Dulem, prezesem Ligi Obrony Kraju w Żarach, organizatorem „Ferii na strzelnicy” i popularyzatorem sportu strzeleckiego w Żarach.

Czym zajmuje się Liga Obrony Kraju?
Zajmujemy się przede wszystkim szkoleniem dzieci i młodzieży. Uczymy strzelać, wychowujemy ją w duchu patriotycznym, uczymy dyscypliny, szacunku do innych, rywalizacji.

Kładziecie duży nacisk na pracę z dziećmi i młodzieżą?
Tak, naszym priorytetem jest szkolenie dzieci i młodzieży, ale zapraszamy do nas również dorosłych.

Ile macie sekcji w szkołach?
Koła szkolne LOK działają w większości szkół. Zainteresowanie jest spore, mimo że przynależność do LOK nie jest obowiązkowa i jest indywidualną sprawą każdego ucznia.

Czy żarski LOK ma jakąś propozycję dla dzieci i młodzieży w czasie ferii?
Oczywiście. Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież na „Ferie na strzelnicy”. Codziennie od godz. 10.00 do 14.00 czekamy na tych, którzy chcą się nauczyć strzelać. Na każdego czeka posiłek. Z pewności miło spędzicie z nami czas i nikt nie będzie żałował swojej przygody z bronią. Poznacie dużo nowych kolegów. Z własnego doświadczenia wiem, że przyjaźnie ze strzelnicy są trwałe.
Aktualne zajęcia są dofinansowane przez Urząd Miejski w Żarach (MKRPA), za co serdecznie dziękuję.

Czy do uprawiania tego sportu są potrzebne jakieś szczególne predyspozycje?
Do uprawiania każdego sportu jest potrzebne samozaparcie. Oczywiście jeśli chcemy osiągnąć coś więcej od rekreacyjnego postrzelania do tarczy - w przypadku strzelectwa sportowego. Do samego uprawiania sportu nie potrzeba wiele. Ale jeśli chcemy coś osiągnąć, to jak w każdej dyscyplinie sportu, potrzebujemy wiele godzin treningu i dyscypliny.

Z czego można postrzelać na żarskiej strzelnicy?
Przy ul. Czerwonego Krzyża 27, można postrzelać z broni pneumatycznej i palnej. Posiadamy pistolety i karabiny pneumatyczne różnych marek oraz broń palną typu margolin i wostok. W najbliższej przyszłości, by uatrakcyjnić naszą ofertę, planujemy zakup karabinka beryl.

Jaki typ broni cieszy się największym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży?
Oczywiście broń palna każdej postaci. Niestety, wszystko kosztuje, więc musimy takie strzelanie naszym podopiecznym „reglamentować” w taki sposób, by szkolenie mogło odbywać się cyklicznie. Inaczej jest z bronią pneumatyczną, w jej przypadku członkowie LOK strzelają bez żadnych ograniczeń.

Kiedy można postrzelać?
Zapraszamy wszystkich chętnych w poniedziałki i środy, w drugą i czwartą sobotę miesiąca oraz w czwartą niedzielę. Zasadniczo strzelamy do godziny 18.00, oprócz niedzieli, w którą strzelamy do 13.00.
Chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom, trenerom i pozostałym współpracownikom. Nie sposób tu nie wspomnieć, że nasza praca jest w ogromnej większości pracą społeczną, za którą nie pobieramy żadnego wynagrodzenia. Jestem dumny z tego, że mogę pracować z tak wspaniałymi ludźmi.

Rozmawiała Małgorzata Fudali Hakman

Małgorzta Fudali Hakman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.