Linia kolejowa z Rzeszowa do lotniska w Jasionce, nowe szynobusy i połączenia. Powstaje Podmiejska Kolej Aglomeracyjna

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Bartosz Gubernat

Linia kolejowa z Rzeszowa do lotniska w Jasionce, nowe szynobusy i połączenia. Powstaje Podmiejska Kolej Aglomeracyjna

Bartosz Gubernat

Na listopad planowane jest podpisanie umowy na budowę linii kolejowej łączącej trasy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej z lotniskiem w Jasionce. Inwestycja będzie kosztować 368,5 mln zł. Trwają przygotowania do pozostałych inwestycji, które złożą się na powstanie PKA.

Budowa linii kolejowej do lotniska w Jasionce to zadanie realizowane przez spółkę PKP PLK S.A. W sierpniu kolej przeprowadziła aukcję elektroniczną, w wyniku której udało się znaleźć firmę gotową zaprojektować i wykonać te inwestycję. Poza torami mają tu powstać także wszystkie niezbędne urządzenia oraz przystanki dla podróżnych.

Za 368,5 mln zł prace chce wykonać Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie. Podpisanie umowy zaplanowano na listopad, po zakończeniu kontroli przetargu przez Urząd Zamówień Publicznych w Warszawie.

Gorzej wygląda sytuacja z drugą inwestycją wchodzącą w skład Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Zadanie, które ma polegać na budowie zaplecza technicznego na rzeszowskiej Staroniwie nie ma jeszcze wykonawcy.

- Do przetargu złożono cztery oferty, których wartość wynosi 169,7 mln zł, 236,5 mln zł, 169,6 mln zł oraz 212,7 mln zł. Tymczasem na to zadanie zarezerwowaliśmy 97,5 mln zł, bo tyle inwestycja jest warta według kosztorysu. Oferty są wyższe od tej kwoty o wartość od 72,2 do 139 mln zł

– informuje Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Chociaż oferty są bardzo wysokie, urzędnicy nie unieważnili przetargu. Prawo Zamówień Publicznych dopuszcza możliwość zaproszenia oferentów do udziału w elektronicznej aukcji, podczas której będzie można złożyć ofertę w nowej kwocie. Aby było to możliwe, przynajmniej dwie ze złożonych ofert muszą spełnić warunki przetargowe. Urzędnicy właśnie je analizują.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.