Maciej Olesiński, dyrektor podlaskiego NZF: Mamy kolejny program badań profilaktycznych dla Podlasian

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Agata Sawczenko

Maciej Olesiński, dyrektor podlaskiego NZF: Mamy kolejny program badań profilaktycznych dla Podlasian

Agata Sawczenko

Rozmowa z Maciejem Olesińskim, dyrektorem Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kilka tygodni temu ogłosił pan, że są dodatkowe pieniądze dla szpitali, które mają największe problemy finansowe w związku z nowymi podwyżkami dla pielęgniarek. A teraz co chwilę są informacje o kolejnych nowych programach. Podlaski NFZ dostał jakiś dodatkowy zastrzyk pieniędzy?

To prawda – jest coraz więcej działań, które finansujemy: poczynając od dodatkowych pieniędzy dla szpitali, które przy podwyżkach wycen nie przekroczyły tego wskaźnika 16 proc., po wzrosty wycen świadczeń internistycznych szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć od października. Te wzrosty pokrywamy z naszego planu finansowego. Oprócz tego dochodzą coraz nowe świadczenia i programy przez nas finansowane.

55 mln dla podlaskich szpitali. Ale w zamian za analizy

Jednym z nich jest program badań przesiewowych raka jelita grubego.

Dzięki temu programowi pacjent otrzymuje możliwość wykonania badania przesiewowego polegającego na wykonaniu pełnej kolonoskopii. Celem jest oczywiście spadek umieralności i w ogóle zapadalności na raka jelita grubego. Program skierowany jest do osób w wieku od 50 do 65 lat, ale również dla osób w wieku od 40 do 49 lat, jeśli posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano wcześniej nowotwór jelita grubego. Do udziału w tym programie nie jest wymagane żadne skierowanie. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do placówki medycznej, która realizuje program przesiewowych badań raka jelita grubego.
W pierwszym rozdaniu pieniądze na badania przesiewowe raka jelita grubego dostały trzy szpitale: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Białostockie Centrum Onkologii i szpital w Łapach. W piątek (18 listopada) rozstrzygnięto kolejny konkurs.
I dokonaliśmy wyboru kolejnych trzech podmiotów. To oznacza, że od 1 grudnia ten program będą realizowały jeszcze: Szpital Wojewódzki w Łomży, Fundacja Pomóż Im przy ulicy Ciołkowskiego w Białymstoku, a także pojawi się druga lokalizacja USK w Białymstoku – przy ulicy Żurawiej.

Nie zlikwidujemy kolejek na SOR-ach bez reformy całego systemu – mówi dr Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

Dlaczego ten program jest taki ważny?

Umieralność i zapadalność na raka jelita grubego w dalszym ciągu w naszym społeczeństwie jest bardzo duża. Poprzez wykonanie kolonoskopii przesiewowej można wykryć tego raka we wczesnym stadium i wdrożyć odpowiednie leczenie. Wówczas dajemy sobie szansę nie tylko na zdrowie, ale po prostu na dalsze życie.

Kolejny nowy program to bezpłatne wsparcie dla dzieci uzależnionych od komputerów i smartfonów.

Problem istnieje od lat, a pogłębiła go jeszcze pandemia koronawirusa. Z informacji, które do nas spływają, wynika, że wręcz lawinowo wzrasta liczba dzieci bardzo uzależnionych od takich przedmiotów jak tablet, komputer, laptop czy w szczególności smartfon. Myślę, że rodzice dzieci już w wieku szkolnym czy nawet przedszkolnym doskonale wiedzą, o czym tutaj rozmawiamy – dlatego ten program funkcjonuje u nas już od kilku lat. Rozszerzamy go, bo jest na niego zapotrzebowanie, program okazał się bardzo trafiony. Do tej pory na terenie naszego województwa skorzystało z niego 390 osób. A gdy porównamy czerwiec do października tego roku, to liczba pacjentów wzrosła aż o połowę. Dlatego na pewno będziemy ten program kontynuować, a prawdopodobnie również rozszerzać.

Dyrektor NFZ o programie Profilaktyka 40PLUS: Nie badamy się z obawy, że wynik będzie zły. Czas to zmienić

W ramach opieki koordynowanej m.in. lekarze poz przejmą część obowiązków poradni specjalistycznych. Lekarze mówią, że to program bardzo potrzebny, ale jednocześnie trudny do wdrożenia. Do tej pory podpisano umowę zaledwie z jedną placówką.

Zakładam, że opieka koordynowana wraz z budżetem powierzonym na ten cel będzie sukcesywnie rozwijać się. W Podlaskim Oddziale NFZ procedujemy aktualnie kolejne wnioski z placówek poz z naszego regionu. Widzę, że zainteresowanie ze strony naszych świadczeniodawców poz jest coraz większe – mamy coraz więcej pytań na ten temat i widzimy próby zorganizowania się gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej w celu wprowadzenia tej opieki koordynowanej. Oczywiście, ten program dopiero ruszył i placówki muszą się go niego przygotować, spełnić określone warunki, posiadać specjalistę koordynatora, zapewnić dostęp do badań, Ale z uwagi na to, że do programu można przystąpić w każdej chwili, zakładam, że będzie on sukcesywnie wdrażany.

Agata Sawczenko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.