Małe wybory samorządowe w Opolu

Czytaj dalej
Fot. Paweł Stauffer
Artur Janowski

Małe wybory samorządowe w Opolu

Artur Janowski

Prezydent Opola i przewodniczący rady miasta chcą być radnymi dzielnicowymi. Choć lokalne wybory odbędą się w październiku, to przygotowania właśnie ruszyły.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski podpisał właśnie zarządzenia w sprawie wyznaczenia daty głosowania na 22 października. Wiadomo także, że do 22 września będzie można w ratuszu zgłaszać kandydatury osób, które chciałby działać na rzecz dzielnic.

- Nie wykluczam, że wystartuję w tych wyborach, aby wesprzeć ideę obywatelskiego Opola - zapowiedział prezydent Arkadiusz Wiśniewski. - Wybory dzielnicowe to święto demokracji lokalnej, zapraszamy wszystkich do działania. Nowe rady będą dla nas partnerem.

Warto pamiętać, że rady będą dysponować budżetem inwestycyjnym na poziomie 100 tysięcy złotych, który mogą wydać w swojej dzielnicy. Mają też kilkadziesiąt tysięcy zł na tzw. wydatki bieżące, z tych pieniędzy mogą np. organizować festyny.

W stolicy regionu działa obecnie dziewięć rad, ale teraz powołanych zostanie kolejnych 20. Według przygotowanego przez ratusz projektu pojawią się dzielnice: Armii Krajowej, Borki, Brzezie, Chabry, Chmielowice, Czarnowąsy, Kolonia Gosławicka, Krzanowice, Malina, Malinka, Nadodrze, Półwieś, Sławice, Stare Miasto, Śródmieście, Świerkle, Winów, Wrzoski, Zaodrze i Żerkowice. W sumie w Opolu przybędzie aż 300 nowych radnych dzielnicowych, a łącznie będzie ich aż 435.

Radnym może być każdy opolanin, który skończył 18 lat i mieszka w danej dzielnicy

- Jesienią czekają nas małe wybory samorządowe - przyznaje Grzegorz Marcjasz, sekretarz Urzędu Miasta Opola.

Co ciekawe, poza prezydentem weźmie w nich udział także Marcin Ociepa, przewodniczący rady miasta.
- Zawsze wspierałem ideę rad dzielnic, więc trudno, abym teraz uchylał się od odpowiedzialności i nie startował - tłumaczy Ociepa. - Uważam, że wcale nie będzie łatwo znaleźć tak wiele osób, które zechcą się angażować na rzecz swoich dzielnic. Już teraz wszystkich chętnych zapraszam do działania.

Podwójne głosowanie

Rady będą 15 osobowe (to wymóg ustawowy), a ich członkowie pełnią funkcję społecznie. Rolą rad jest głównie doradzanie urzędnikom oraz opiniowanie planów ratusza. Obsługą rad zajmuje się Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Co ważne, w tym roku głosowanie dzielnicowe zostanie połączone z głosowaniem na projekty w budżecie obywatelskim. Urzędnicy mają nadzieję, że takie połączenie pozwoli na zwiększenie aktywności wielu opolan. Dotychczasowe wybory dzielnicowe odbywały się w mieście przy bardzo małej frekwencji.

Artur Janowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.