Małopolanie, witajcie w elitarnym klubie ponad 5 tys. zł brutto. Kraków na podium dzięki CUW. Za mało położnych, za dużo filozofów

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
Zbigniew Bartuś

Małopolanie, witajcie w elitarnym klubie ponad 5 tys. zł brutto. Kraków na podium dzięki CUW. Za mało położnych, za dużo filozofów

Zbigniew Bartuś

5025 zł brutto – oto średnia pensja w Małopolsce na koniec 2018 r. W Krakowie wyniosła ona 5660 zł brutto, co dało dawnej stolicy Polski trzecie miejsce wśród metropolii. Ów rekord – i najszybszy wzrost wynagrodzeń w skali kraju - zawdzięczamy specjalistom i... robotnikom.

Pensje w Małopolsce rosną ostatnio w tempie 8,8 proc. rok do roku. To drugi wynik w kraju po znacznie uboższym Lubuskiem. Średni krajowy wzrost wynosi 6,1 proc., a na Mazowszu - 4,2 proc.

Wedle GUS, przeciętne wynagrodzenie w Polsce na koniec zeszłego roku dobiło do 5275 zł brutto, czyli 3742 zł na rękę. Jednak magiczną granicę 5 tys. zł brutto (3550 netto) przekroczyli mieszkańcy tylko pięciu województw: mazowieckiego (6087 zł), śląskiego (5995), dolnośląskiego (5515), pomorskiego (5245) i właśnie małopolskiego. Nasz region zanotował w tym stuleciu spektakularny skok z grona ubogich do najbogatszych w Polsce.

Czytaj więcej:

 • jak wyglądają zarobki w innych regionach,

 • które profesje zarabiają najwięcej.
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.