Mamy szansę na bezpośredni pociąg z Przemyśla do Paryża

Czytaj dalej
Fot. brak
Norbert Ziętal

Mamy szansę na bezpośredni pociąg z Przemyśla do Paryża

Norbert Ziętal

Być może już wkrótce z Przemyśla, przez Rzeszów, będzie można dojechać bezpośrednim pociągiem do Paryża we Francji.

- Transeuropejski ekspres Kijów - Paryż w niedługim czasie może ruszyć w trasę. Ja jestem gorącym zwolennikiem uruchomienia tego połączenia - mówi Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu otworzył wczorajsze, wieczorne, wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury. Odbywało się ono w Zamku w Krasiczynie.

W obradach wzięli udział m.in. minister transportu i budownictwa Andrzej Adamczyk, podkarpackie władze samorządowe, wojewoda oraz parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele władzy rządowej z Ukrainy.

Uruchomienie bezpośredniego, kolejowego połączenia z Kijowa do Paryża nie jest nowym pomysłem. Koncepcja pojawiała się już kilka miesięcy temu, podczas rozmów na temat rozwijania siatki połączeń kolejowych pomiędzy Polską i Niemcami, a także rozmów polsko-ukraińskich. Uczestniczył w nich m.in. marszałek Kuchciński, który wtedy przekonywał niemieckich partnerów o celowości uruchomienia takiego połączenia.

- Pociąg Kijów - Paryż to nośna idea, która już wkrótce może zostać zrealizowana - stwierdził Bogdan Rzońca, podkarpacki poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji Infrastruktury.

- Ta koncepcja będzie jeszcze tematem rozmów i analiz, w tym ekonomicznych. Jestem przekonany, że w przypadku, gdyby zachodziła konieczność dofinansowania tego połączenia, to takowe powinno zostać udzielone przez nasz rząd na polskim odcinku - powiedział wczoraj min. Adamczyk.

Podczas posiedzenia przyjęto dezyderat w sprawie uruchomienia tego transeuropejskiego połączenia kolejowego. Zaznaczono, że warunkiem uruchomienia takiego pociągu jest zainteresowanie nim zagranicznych przewoźników.

W dyskusji pojawiły się jednak głosy o wątpliwości ekonomicznego uzasadnienia takiego długiego połączenia, gdyż cenowo, a przede wszystkim czasowo, korzystniejsze są połączenia lotnicze.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.