Mariusz Klimaszewski

Maniac Gym jest historią polskiej kulturystyki i fitness

Medalowi reprezentanci Maniac Gym sprzed lat. Od lewej stoją: Mirosław Waczyński, Dariusz Achramowicz, Jarosław Wysocki, Iwona Anisimowicz i Wojciech Fot. Archiwum Medalowi reprezentanci Maniac Gym sprzed lat. Od lewej stoją: Mirosław Waczyński, Dariusz Achramowicz, Jarosław Wysocki, Iwona Anisimowicz i Wojciech Wasilewski.
Mariusz Klimaszewski

Kulturystyka i fitness. Białostocki klub od lat błyszczy na kulturystycznym firnamencie Polski.

Szybkimi krokami zbliżają się Mistrzostwa Świata Kobiet i Mężczyzn w Fitness, Elite World Cup. Gmach Opery Podlaskiej będzie świadkiem walki najlepszych zawodniczek i zawodników na naszym globie w dniach 12-13 listopada.

Najlepsi z najlepszych w Białymstoku nie spotkają się po raz pierwszy. Stolica województwa podlaskiego gościła mistrzów kulturystyki i fitnessu w 2009 i 2012 roku, a w 2005 roku odbyły się mistrzostwa Starego Kontynentu.

Na pewno przyznanie kolejnej tak wielkiej i prestiżowej imprezy Białemustokowi to docenienie ogromnej roli, jaką odgrywa w świecie kulturystyki białostocki ośrodek - UKS Maniac Gym na czele z Arkadiuszem Leszczyńskim i Joanna Zapolską.

Arkadiusz Leszczyński, który piastuje funkcję wiceprezesa ds. fitness w Polskim Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego, dał się poznać jako doskonały organizator kilkunastu mistrzostw Polski, a także zawodów o największej na świecie randze.

Śmiało można też rzec, że bez Arkadiusza Leszczyńskiego nie byłoby sukcesów białostockiej kulturystyki i fitness.

W 1975 roku odbyły się w stolicy województwa pierwsze mistrzostwa Białegostoku, które zostały zdominowane oczywiście przez reprezentantów Zachęty. Pierwszym zawodnikiem z Białegostoku, który odnosił sukcesy, na krajowych zawodach był Mirosław Waczyński. Podopieczny trenera Leszczyńskiego w 1983 roku zdobył złoty medal mistrzostw Polski w kat. do 80 kg.

Największe sukcesy stały się udziałem duetu: Ewa Bondar i Artur Sidoruk. Obok indywidualnych tytułów mistrzowskich, stworzyli oni niepokonaną przez kilka lat parę. Bondar i Sidoruk zdobywali mistrzostwo kraju przez pięć lat z rzędu! Kolejna ważna data w historii białostockiej kulturystyki to rok 1991, gdy po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Leszczyński założył Centrum Sportu Maniac Gym. Wzory zaczerpnięte zza Oceanem dają wymierne efekty. Zawodnicy Maniac Gym odnoszą niesamowite sukcesy. Anna Klimiuk, Iwona Anisimowicz, Jarosław Barańczuk, Dariusz Achramowicz, Wojciech Wasilewski stają na najwyższych stopniach podium mistrzostw Polski.

Na początku XXI wieku wizytówką klubu zostaje Joanna Zapolska zdobywczyni brązowego medalu mistrzostw Europy i srebrnego mistrzostw świata.

W 2005 roku złoty medal mistrzostw Europy w kategorii kulturystyki weteranów zdobył Wojciech Wasilewski, a brązowy w kategorii fitness sylwetkowego: Magdalena Krasuska. Rok później Tomasz Pietras wywalczył złoty medal mistrzostw Europy w fitness gimnastycznym mężczyzn, a w kolejnym sezonie został mistrzem świata. Natomiast w roku 2009 sięgnął po tytuł wicemistrza Europy w kulturystyce mężczyzn.

W 2009 roku zawodniczka UKS Maniac Gym Katarzyna Kozakiewicz, została mistrzynią świata w fitness sylwetkowym, a w roku 2010 została wicemistrzynią świata.

Mariusz Klimaszewski

Nazywam się Mariusz Klimaszewski i kieruję Działem Sportowym "Gazety Współczesnej" i "Kuriera Porannego". Zajmuję się tematyka sportową. Opisuję najważniejsze wydarzenia sportowe w regionie od 1985 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.